Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2017-06-21

Prof. Jono Kazlausko kūrinių paroda "Šviesos interpretacija"

Paroda atidaroma birželio 22 d., 17.30 val. šviestuvų galerijoje "Gaudrė"
Nežinau, ar turi pabaigą žmogaus būties klausimas. Šviesa yra neatsiejamas būties elementas.

Mokslo kontekste daug atlikta šviesos tyrimų srityje, tačiau menininkų intensyviai pradėta tyrinėti renesanse manau, nėra iki galo atskleista paslaptis. Geriau žinomas toks žodis kaip šviesšešėliai, kurių pagalba perteikiama daiktų apimtis, apšvietimo ir erdvės iliuzija, sustiprinimas plastiškumo efektas. Siekiu suprasti magiškąją šviesos prasmę, tai, kas kyla iš intuicijos, o ne iš mokslo. Domina, kaip siejasi šviesos ir būties prasmės problemos. Turbūt nieko nėra sudėtingesnio kaip priversti šviesą paklusti.Tam reikia įžiebti vidinę energiją. Tyrinėju šviesos ir emocijos santykį, koks yra ryšys tarp psichinės būsenos ir vaizdo įtaigumo. Suprasti šviesą manau, yra tas pats kaip suprasti pasaulio esmę.


Studijuodamas senųjų meistrų tapybą supratau, kad šviesa tarsi sklinda iš tų kūrinių dėl to, kad jie atlikti su nepaprastai didele vidine energija. Tapyboje tos energijos išraiška yra drąsus ir aiškus potėpis bei stiprus spalvų kontrastas, sklindantis kaip ekspresyvus paveikumas. Šviesos ir šešėlio kontrastas perteiktas per vidinę emocinę būseną net ir visiškai nemėgdžiojant tikrovės, sukuria absoliutaus tikroviškumo įspūdį. Šviesa išryškina formas ir nusako tekstūrą, atskiria svarbiausią nuo antraeilio.


Kūrybą sieju su nenutrūkstama kultūros tradicija, ieškau jungties tarp matomos ir nematomos tikrovės. Mano pagrindinis tikslas – dėmesį turi traukti pati tapyba, o ne kūriniuose vaizduojami objektai ar situacijos. Bet koks motyvas gali tapti vidinio pasaulio metafora. Svarbu ne atspindėti objektus, o išreikšti ar sukurti naujus vaizdinius vadovaujantis psichologinėmis įžvalgomis, kurių tikslas – priversti naujai išvysti pasaulį. Visa savo kūryba ieškau jungties tarp tapybos, filosofijos, gyvenimo realybės.


Aiškinuosi kaip per laiko vienetą išspinduliuoti kuo daugiau vidinės energijos ir su kuo didesne galia.

 

 

prof. Jonas Kazlauskas, 2017 m.

 

Šviestuvų galerija "Gaudrė", Ateities g. 10, Vilnius
2017 06 22
 
Atgal