Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2017-08-31

XXIII tarptautinis tapybos pleneras Nidoje “Nepalas – Indija – Nida 2017”

Pleneras, tęsiantis ekspresionistines “BRÜCKE” (1905-1913) kartos tradicijas, vyks rugsėjo 1-11 d.
Plenero tema - ekspresyvi kompozicija. Renginio metu Nidoje ir Juodkrantėje bus surengtos 4 parodos.

Akcentas: NEPALO ir INDIJOS dailininkai. Kartu su lietuviais, gryname ore tapys ir mūsų kaimynai, žymioji Rygos tapytoja Aija Zarinija (Latvija), Varšuvos tapytojas peizažistas Jerzy Martynow (Lenkija), Kijevo dailininkė Kata Rudakova (Ukraina), ir Jerevano dailininkas, profesorius Artur Martirosian (Armėnija). Šiemet dalyvaus daug pedagogų – dailininkų: Ričardas Zdanavičius ir Loreta Zdanavičienė, Adelė Kasputienė ir Augis Kasputis, Jurga Sidabrienė, Skaidrė Butnoriutė, Birutė Zokaitytė. Taip pat Ramūnas Vaitkus, Dovilė Bilkstienė, Arturas Savickas, Juozas Pranckevičius, Vidmantas Wait (Vaitkevičius), Marius Valančius, Jonas Lenkutis, Saulius Kruopis. Kiti plenero dalyviai: dailininkai iš Delio - Arijeet Chanda ir Patanjali Bhati (Indija), 4 Nepalo dailininkai iš Kathmandu: Dailės akademijos skulptūros katedros vedėjas, profesorius Yakha Bahadur Dhanu (vadovas),Sunita Rana, Samjhana Rajbhandari, Nar Bahadur Bishwakarma. Pakviesti ir kiti garbūs svečiai, per XXIII metus prisidėję prie mūsų renginių.

 

Plenerą globoja Neringos miesto savivaldybė, Nidos kultūros ir informacijos centras „Agila“, Nidos m. viešbučiai, Lietuvos dailininkų sąjunga.

Renginio organizatorius – Nidos menininkų asociacija TILTAS kartu su Nidos kultūros ir informacijos centras „Agila“.

 

Renginio metu Nidoje ir Juodkrantėje bus surengtos 4 parodos:
1. XXIII Tarptautinio tapybos plenero dalyvių tapybos paroda (Agila).
2. „Nepalo mozaika“ Skaidrės Butnoriutės, Sauliaus Kruopio ir Nepalo dailininkų kamerinė tapybos paroda (Agila).
3. „Nepalas – Nida“ 9 autorių tapybos paroda Liudviko Rėzos kultūros centre, Juodkrantėje, atidarymas rugsėjo 5d. 16.00 val. (Veiks iki spalio 5d.).
4. XXIII Tarptautiniame tapybos plenere sukurtų tapybos kūrinių paroda (Agila).


Atrastas Nepalas. Taip vadinosi eskizų, akvarelių ir tapybos paroda, 2016 m. ( Vilniaus dailės salonas „Skizze“). 2017 rugsėjo mėn. 2 d Nidoje ir 5 d. Juodkrantėje bus eksponuojamos drobės, kuriose dominuoja iki šiol mums nematyti ritmai, egzotiniai pagodų siluetai, spalvingi kalnų masyvai ar atsiskyrėlių sadhu povyzos.


Nepalas - tolimas ir paslaptingas, su savo kalnais, šventyklomis ir žmonių įvairove. Gamta ir žmonės yra didžiausias šios šalies potencialas ir traukos zona, kurias mes europiečiai vadiname egzotika. Išdidi šalis, niekada per amžius nebuvo priešų okupuota, išsaugojo savo tradicijas, savitumą ir neabejotiną originalumą. Dėl dėkingų istorinių aplinkybių liko nepriklausomas ir neprijungtas prie Indijos. Šiandien tai Nepalo Federacinė Demokratinė Respublika. Atsikračiusi karaliaus ir monarchinio valdymo pasinėrė į partines ir parlamentines pinkles, kur įžūlesnieji komunistai sugebėjo perimti dominavimą. Jie didžiuojasi, kad vis daugiau įtakingų postų šalyje užima moterys. Nuo 1996 iki 2006 m. Nepalas kentėjo nuo Pilietinio karo tarp vyriausybinių pajėgų ir Nepalo Komunistų partijos (maoistų) partizanų.


Nepalas – šalis, įsispraudusi tarp dviejų valstybių – Indijos ir Kinijos. Daugiau nei pusę šalies teritorijos užima aukščiausi pasaulio kalnai Himalajai, ir tik pietuose plyti lygumos. Tai penktoji mano kelionė į Aziją, kuri neišsenkanti ir nuolat stebinanti savo atradimais, netikėtumais, akibrokštais, bet prisipažinsiu, kad šį žemyną galima ir įsimylėti. Maži nepatogumai netrukdo džiaugtis šalies kultūra, architektūros ir gamtos stebuklais. Tai padeda pajusti tikrą nepalietišką dvasią, kultūrą, ir supranti, kad laimė slypi ir paprastuose dalykuose. Lietuvos ir Nepalo laikas skiriasi 3 val. ir 45 minutėmis.


Ne visada galėjome grožėtis kalnais.Trečią mūsų apsilankymo dieną patraukėme tapyti į Nagarkotą. Šis kaimelis garsėja nuostabiais Himalajų vaizdais ir galimybe ryte saulei tekant pamatyti Everestą - aukščiausią pasaulio kalną, 8848 metrus pakilusį virš jūros lygio ( Nepale vadinamą Samargatha). Šis kalnas stūkso Nepale, netoli Tibeto sienos. Everesto šlaituose randama suakmenėjusių žuvų liekanų, kas liudija, kad kažkada čia buvo jūros dugnas. Nepalui priklauso 8 iš 10 aukščiausių pasaulio kalnų, tarp jų ir Everestas. Deja, kai teko kilti kalnus, nuolat jų apylinkes gaubė rūkas. Tik vakarop, per švelniai oranžines vakaro spalvas vos ne vos ryškėjo artimesnių kalnų linija, gaila, bet Everesto nebuvo matyti.
Plenero plakate panaudojome Nepalo vėliavos siluetą. Nepalo vėliava – vėliava, kuri susideda iš dviejų vėliavų ir tai vienintelė tokia nepriklausomos šalies vėliava pasaulyje. Vėliavos raudona spalva, simbolizuoja drąsą ir pergalę kare. Išlenktas Mėnulis ant vėliavos yra taikios ir ramios Nepalo gamtos simbolis, o saulė atstovauja Nepalo karių agresyvumui. Mėlynas Nepalo vėliavos apvadas reiškia taiką. Vėliavas visur pardavinėja, jos yra mėgiamiausias suvenyras. Atsivežiau tris, skirtingų dydžių, Raudona spalva induizmo religijoje reiškia džiaugsmą, teatrą, mirtį, pakilią nuotaiką, meilę. Ištekėjusios moterys raudonai išsitepa ir plaukų sklastymo pradžią. Per mūsų apsilankymą buvo palankus vestuvėms metas, matėme daug vestuvių ir išsipuošusių žmonių, tarp kurių dominavo ryškiai raudoni moterų sari, išpuošti aukso spalvomis.


Daugiamilijoninis Katmandu mums atsiskleidė iš lėto, po truputį. Miesto gatvėse stebino visiškas chaosas - jokių šviesoforų, bet daug policininkų, reguliuojančių motociklininkų, autobusų, taksi ir kitų transporto priemonių eismą. Katmandu – sostinė, didžiausias Nepalo miestas, išsidėstęs Himalajų tarpukalnės slėnyje prie nepaliečių šventa laikomos Bahmati upės. Mus apgyvendino Centrinio parko apartamentuose Bishalnagaro rajone. Tvarkingi keli kambariai su balkonais, o pro langą o pro septinto aukšto langus atsiveria žavi miesto panorama, kalnų fone, kurią teko tapyti.
Po kelių dienų teko tapyti Bouddhanathe – kuri yra UNESCO pasaulio paveldo sąraše. Tai 2000 m. senumo, 36 m. aukščio stupa – didžiausia Nepalo šventykla, viena iš švenčiausių budistų vietų. Ši stupa stūkso senoviniame prekybos kelyje su Tibetu. Ir dabar didžiulis baltas kupolas iš aukšto žvelgia į apylinkes viską matančia akimi. Čia matėme daug budistų atliekančių khorą. Khora – ritualinis ėjimas aplink stupą, smilkalų, gėlių aukojimas, ritualinių vėliavėlių kabinimas ant stupos. Tikima, kad aukos ir malda prie Bouddhanath stupos, turi didžiulę išsipildymo jėgą, atveria kelią galingam dvasiniam tobulėjimui.Aš ir Skaidrė su pagarba taip pat ėjome aplink šią įstabią šventyklą. Gaila tik, kad ji remontuojama, ir jos bokšte nematėme visur išgarsintų Budos akių. Ramesnėje vietelėje prisėdome eskizuoti. Skaidrė Butnoriutė nutapė vietinių mergaičių, bei apsauginio policininko portretus.

 

Labai įsimintina buvo vienos dienos kelionė į Bhaktapurą – senąją Nepalo sostinę, kuri yra visai šalia Katmandu. Sunku suprasti, kur baigiasi Katmandu ir prasideda Bhaktapur miestas. Bhaktapur senamiestis pasižymi unikaliomis šventyklomis, medžio ir akmens dirbiniais. Čia lankėmės Nepalo dailės muziejuje. Išėjus iš jo labai norėjosi tapyti, nes čia tikrai daug šventyklų, išraiškingų kolonų, ghatų (tvenkinių) ir net aukso vartų. Čia ilgai ir gausiai tapėme iki vėlyvo vakaro. Stebina daugybė induizmo dievukų, šventyklų, varpų, savita ir išraiškinga architektūra, siauri namai itin žemomis durimis, medžio raižiniais dekoruotais mažais langeliais, ir ypač margi žmonės, zujantys gatvėse arba ramiai sėdintys ant šventyklų laiptelių ir bendraujantys arba prekiaujantys liudijo savitą nepalietišką atmosferą. Katmandu galima pamatyti ir šalia daugiabučio prie gatvės lesinamas vištas, aliejuje kepamas bandeles ir blynus, dubenyse skalbiamus drabužius ir pagarbą, atiduodamą daugybei dievų prie jų šventyklėlių. Jų išties labai daug, sutiksi kiekvienoje gatvėje, ir tai nuteikia sakrališkai, verčia elgtis pagarbiai ir nuolankiai.


Paskutinę dieną lankėmės Valstybinėje Nepalo Dailės Akademijoje Kathmandu mieste. Mus sutiko čia labai pagarbiai, net su gėlių girliandomis. Dhanu Bahadur Yakha supažindino su Akademijos vadovybe, studijomis ir dėstytojų kūryba. Susižavėjome jų tokia skirtinga ir tuo pačiu mistine bei ezoterine tapyba. Mes savo ruoštu papasakojome apie Lietuvą, parodėme savo leidinius apie NIDĄ ir JUODKRANTĘ. Aplankėme Nepalo dailininkų sąjungos galeriją, kurioje kaip tik tą dieną buvo šiuolaikinės Nepalo dailės parodos atidarymas.Mes kartu pakvietėme Nepliečių dailininkų grupę 2017 m. atvykti pas mus į Lietuvą, kartu tapyti Nidos plenere.


Saulius Kruopis


Dėl daugiau informacijos, maloniai raginame kreiptis į nurodytus asmenis:

Tapybos plenero vadovas Saulius Kruopis +37061721215
Tapybos plenero kuratorė Edita Lubickaitė +37061862457

Juodkrantės L. Rėzos kultūros centras, L. Rėzos g. 8B, Juodkrantė, Neringa
2017 09 01 - 2017 10 05
 
Atgal