Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2017-08-31

LDS projektas "Įkvėpti laisvės": apie atmintį, istoriją ir prasmę

Kuriamas trumpametražių dokumentinių filmų ciklas apie iškilius Lietuvos Sąjūdžio laikotarpio asmenis ir svarbius įvykius.
Lietuvos dailininkų sąjunga, kartu su talentinguoju prodiuseriu Žilvinu Žusinu ėmėsi naujo projekto – kurti trumpo metro filmų ciklą "Įkvėpti laisvės". Pirmasis kūrybinės komandos akiratyje – Bronius Leonavičius.

Nedidelės trukmės filmuose pateikiamos iškilių dailininkų(Lietuvos dailininkų sąjungos narių) mintys apie laisvę, nepriklausomybę, prisiminimai ir laisvės temos reprezentavimas kūryboje.

Lietuvos dailininkų sąjunga kartu su rašytojų sąjunga buvo vienos pirmųjų organizacijų, aktyviai įsitraukusių į Nepriklausomybės sąjūdžio veiklą. LDS pirmoji iš kūrybinių organizacijų išstojo iš TSRS dailininkų sąjungos, todėl LDS indėlis į kultūrinės laisvės formavimą itin reikšmingas, o organizacijoms nariams laisvės sąvoka giliai įsirėžusi į jų kūrybinę ir asmeninę patirtį.

 

Trumpametražių filmų cikle „Įkvėpti laisvės“ pristatomi reprezentatyvūs Lietuvos nepriklausomybės metų žymūs autoriai, jų kūryba, reikšmingi kūriniai. Pasitelkiant interviu tipo apklausą, autoriai dalijasi mintimis apie tai, ką jiems, kaip menininkams reiškia laisvė, kaip įvairūs laisvės ribojimai darė įtaką jų asmeninei kūrybai, kokia laisvės samprata išsikristalizavo šiandien. Filmuose pateikiamos ir ištraukos iš archyvuose saugomų įrašų, kuriuose jau anapilin iškeliavę dailininkai kalba apie tuos pačius dalykus. Šie filmai – tarsi savotiška laiko ir erdvės transformacija, siekiant išsaugoti laisvės ir pilietiškumo turinį, apmąstant jį vizualine kalba, tik jau iš laiko perspektyvos.

 

Dokumentinių siužetų ciklas yra novatoriškos formos LDS narių kūrybos ir narių asmenybių reprezentacija – tokio pobūdžio dokumentacija LDS formate nebuvo vykdoma. Šis filmų ciklas prisidės ne tik prie Lietuvos autorių kūrybos reprezentacijos, bet ir prie šiandieninės visuomenės kultūrinio ugdymo. Labai svarbi šio projekto intencija – tautiškumo, pilietiškumo, nepriklausomybės, laisvės temų permąstymas. Filmų ciklas skiriamas ne tik dailininkų bendruomenei, bet ir plačiąjai visuomenei, dedikuojamas – Lietuvos valstybės 100-mečio minėjimui 2018-aisiais. Neabejotina yra išliekamoji dokumentinių filmų ciklo vertė, indėlis formuojant ateinančių kartų meninį suvokimą.

 

Nuotrauka: Žilvino Žusino.

 
Atgal