Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2017-09-28

Meno, mokslo ir technologijų festivalis „(NE)LOKALUMO PRINCIPAS“

Atvira pranešimų sesija ir kūrybinių dirbtuvių rezultatų pristatymas jau rytoj, spalio 13 d.!
Festivaliu siekiama suartinti šiuolaikinį mokslą, technologijas, kūrybines industrijas ir šiuolaikinį meną, sukurti novatorišką terpę kūrybiškumo plėtrai, mokslo ir pažangiųjų technologijų populiarinimui ir filosofiniam jų apmąstymui.

 

 

Programoje:

  • menininkų ir mokslininkų/studentų bendros kūrybinės dirbtuvės
  • atvira pranešimų sesija „Meno, mokslo ir technologijų sąveika dabarties kontekste“
  • paroda ir viešas projekto pristatymas.

Koncepcija. Projekto tema apeliuoja į šiuolaikinės fizikos teorijos sąvokas nelokalumas ir superpozicija. Pagrindinis kvantinis dualizmas veikia pagal principą lokalus (atskirtas laiko ir erdvės) ir nelokalus (superpozicinis, t.y. visur ir niekur tuo pat metu). Kitaip tariant, kvantinė mechanika pateikia bet kurių tikrovės objektų dvi viena kitą papildančias būsenas:

  • kaip lokalų daiktą laike ir erdvėje,
  • kaip nesantį niekur ir visur tuo pat metu.

 

Šiandieninėje ekraninėje visuomenėje, kurioje dominuoja atvaizdas, laiko ir erdvės sąvokos tampa pernelyg reliatyvios: manipuliuojant laiko ir erdvės suvokimu, keičiama tikrovės samprata. Lokacija nebėra laiko ir erdvės horizonto riba, o veikiau tinklinė terpė įvairioms jungtims ir sąveikoms rastis.

 

PROGRAMA:

Spalio 9-12 d. kūrybinės dirbtuvės / „LinkMenų fabrikas“, Linkmenų g. 28
Mentoriai: Lukas Šiupšinskas, Tadas Vosylius, Rimantas Milkintas, Andrius Ivanovas, Julijonas Urbonas, Robertas Narkus.
Dalyviai: VGTU, VDA, VTDK studentai, dėstytojai ir kt. tyrėjai.

DĖMESIO: norintys dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse, kviečiami registruotis el. paštu: evelina@ldsajunga.lt


Kūrybinės dirbtuvės lankytojams atviros spalio 9-11 d., 11.00-17.00 val. iš anksto susitarus nurodytais kontaktais.


Spalio 13 d. (penktadienis), 10-14 val. / VGTU Kūrybinių industrijų fakultetas, Trakų g. 1, Kūrybinių industrijų laboratorija SNR III – 222

Atvira pranešimų sesija „Meno, mokslo ir technologijų sąveika dabarties kontekste“. Registracija nuo 9 val.


1. 10.00 - 10.20 / Lukas Šiupšinskas / VDA Kauno dailės fakultetas / "Nelokalus/lokalus paminklas"
Šiuolaikiniame vakarų mene, ypatingai skulptūroje, paskutinis dešimtmetis ypatingai susikoncentravęs į meną viešoje erdvėje, jo problematiką. Įvairių disciplinų atstovai jau kurį laiką plėtoja dialogą apie meną viešosiose erdvėse ir ypač paminklų, memorialų problematiką šiuolaikiniame mieste. Bet galbūt klasikinio memorialo, paminklo problemas gali padėti išspręsti naujos technologijos ir medijos?

 

2. 10.20 – 10.40 / Linartas Urniežis / UAB „Videoarchitects“ / "Virtuali realybė ir “videomappingas”: vis dar ateities technologijos?"

 

Virtuali realybė ir robotika šiandien laikomos aukščiausiomis techologijomis, kadangi vizualiai pagrįstos technologijos labiausiai mąsto. Ar siurrealistinis, unikalus paviršių pertvarkymo būdas, žinomas kaip projekcinis kartografavimas - “video mappingas”- vis dar ateities technologija? Ar dar yra neišnaudotų šios technologijos galimybių? Inovatyvios multimedijos agentūros, kuri yra suvienijusi patyrusių 2D/3D animatorių, programuotojų, interaktyvių sprendimų inžinierių ir architektų komandą, įkūrėjas ir vadovas Linartas pasidalins patirtimi, kaip kurti sinergiją tarp kūrybiškumo ir naujųjų technologijų.

 


3. 10.40 – 11.00 / Gabrielius Zapalskis / „Meno ir mokslo laboratorija“ / "Mokslas, kaip įkvėpimas meninei kūrybai"

Spektaklio „DALYKAI“ kūrybinis procesas prasidėjo nuo kvantinės fizikos paskaitų ciklo, kurį išklausiusi kūrybinė komanda pradėjo improvizacijas ir ieškojimus scenoje. Patirtimi apie tai, kaip mokslas gali įkvėpti, kaip įmanoma į sceną perkelti kvantines teorijas ir ką tuo norima pasakyti žiūrovui, dalinasi spektaklio aktorius.

 

4. 11.00 – 11.20 / Prof. dr. Tomas Kačerauskas / VGTU Filosofijos ir kultūros studijų katedra / "Miesto (ne)lokalumai: Vilniaus įvaizdis svetimųjų akimis"
Vilniaus lokalumai susiję su jo priklausomybe skirtingoms civilizacijoms (Rusijos, Vakarų). Kita vertus, svetimieji matė skirtingus Vilniaus vaidmenis globaliame pasaulyje. Tokie žymūs pasaulyje žmonės kaip Napoleonas Bonaparte'as, Romainas Gary, Fiodoras Dostojevskis, Levas Tolstojus, Josifas Brodskis, Michailas Bachtinas, Vladimiras Toporovas, Aronas Gurwitschius, Czesławas Miłoszas skirtingai traktavo miesto, išgyvenusio tiek centro (sostinės), tiek pakraščio (provincijos) vaidmenis. Pranešime svarstomi miesto (ne)lokalumai, remiantis Vilniaus pavyzdžiu.

 

11.20 – 11.30 kavos pertraukėlė

 

5. 11.30 – 11.50 / Dr. Claudio Serni / Florencijos universitetas (UniFI) /  "Sitting on the boundary" (pranešimas anglų k.)
Pranešime pristatomi įvairūs interakcijos, įtakos, sintezės ir susidūrimo tarp meno ir mokslo metodai, kurie, pasitelkiant mokslo teorijas ir technologijas, transliuojami kūryboje. Interpretuojama, kaip menas pasitarnauja mokslui, kaip mokslinės institucijos kolaboruoja su menu. Prezentacijoje dėmesys sutelkiamas kvantinės mechanikos ir šiuolaikinio meno santykio pavyzdžiams aptarti.

 

6. 11.50 – 12.20 / Julijonas Urbonas / Vilniaus dailės akademija / "Kaip mirti be mirties, patirti orgazmą be orgazmo arba nefiktyvi fikcija"

Aptariant savo projektų meninį, techninį ir mokslinį foną, Julijonas pasidalins unikalia patirtimi projektuojant ekstremalias realybes, kuriose viskas įmanoma. Ypatingas dėmesys bus sutelkiamas į meniniuose tyrimuose taikomą spekuliatyvią metodologiją, kuri apjungia tokias sritis kaip kritinis dizainas, dizaino fikcija, spekuliatyvi inžinerija, socialinė mokslinė fantastika ir pan.


7. 12.20 – 12.50 / Lina Venslovaitė / Všį „Mokslas ir inovacijos visuomenei / Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė“/ "Kaip „įdarbinti“ kūrybinę idėją"
Dėka kūrybiškumo mokslininkų ir menininkų bendradarbiavimas ir jo energija gali sukurti naujų patirčių ir smarkiai išplėsti nelokalumo ribas. Jau 14-a metų gyvuojantis mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė“ turi įvairių funkcijų: apjungti, generuoti idėjas, edukuoti, kurti mokslo populiarinimo tradicijas. Šioje sesijoje Lina dalysis jau sukaupta gerąja patirtimi ir tuo pačiu sieks atrasti naujų galimybių partnerystėms.

 

8. 12.50 – 13.30 / Robertas Narkus / projektų erdvė „Autarkija“, Patafizikos institutas / "Vizionierius"

Kūrėjo vaidmuo visuomenėje yra nuolat permąstomas: Simon Olinde Rodriges dar 1825 m. esė “Menininkas, Mokslininkas ir Industrialistas” tikino, kad mene glūdi galia, įgalinanti socialines, politines ir ekonomines reformas. Anot autoriaus bei avangardo sąvokos pradininko, menininkai turi žengti priešakyje kaip socialiniai vizionieriai, keliantys klausimus bei siūlantys idėjas, kurias savo ruožtu permąsto mokslininkai, o industrijos atstovai pasirūpina šių idėjų pritaikymu ir naudos sukūrimu. Menininkas Robertas Narkus savo pranešime tiek rimtai, tiek su humoru, pristato menininkų įdarbinimo aukštųjų technologijų kompanijose platformą.


Spalio 13 d. (penktadienis), 18 val. / Dailininkų sąjungos galerija, Vokiečių g. 2
One-night show / Kūrybinių dirbtuvių tyrimų pristatymas-paroda

„Videoarchitects“ interaktyvių projekcijų performansas
Videomenas / Alessio Donati&Claudio Serni (Italija) / video Un minuto di silezio (One minute of silence), 2007

Darius Petrulis&Auksė Petrulienė / video Will I Ever See You Again, 2015
Julijonas Urbonas / video H-Positive (pagal projektą „Eutanazijos kalneliai“), 2015
Andrius Kviliūnas / video Ten būti čia ir kitoje pusėje, 2016
 

 

Projekto organizatorius: Lietuvos dailininkų sąjunga
Pagrindinis partneris: VGTU Kūrybiškumo ir inovacijų centras „LinkMenų fabrikas“
Partneriai: „Meno ir mokslo laboratorija“, „Mokslas ir inovacijos visuomenei“, Florencijos universitetas (Universita Degli Studi Firenze (UniFI)), Vilniaus dailės akademija
Rėmėjai: Lietuvos kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, UAB „Videoarchitects“
Daugiau informacijos: https://nelokalumoprincipas.wordpress.com/apie-festivali/, fcb: Nelokalumo principas
Projekto vadovė: Evelina Januškaitė-Krupavičė, evelina@ldsajunga.lt, +370 687 83715
 

 

VGTU Kūrybiškumo ir inovacijų centras „LinkMenų fabrikas“, Linkmenų g. 28; VGTU Kūrybinių industrijų fakultetas, Trakų g. 1, Kūrybinių industrijų laboratorija SNR III – 222; Dailininkų sąjungos galerija (DSG), Vokiečių g. 2
2017 10 09 - 2017 10 13
 
Atgal