Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2018-02-23

Lenkų menininko Pawelo Szanajcos-Kossakowskio tapybos paroda “Proud to Be Here”

Paroda atidaroma kovo 2 d., penktadienį, 19 val. Dailininkų sąjungos galerijoje
Pawelas Szanajca-Kossakowskis priklauso šeštajai menininkų kartai iš legendinės lenkų-lietuvių aristokratų Kosakovskių giminės. Neseniai P. Szanajca-Kossakowskis grįžo į istorinį šeimos lizdą – Vaitkuškio dvarą, kuriame jo protėviai kelis šimtus metų puoselėjo tapybos ir vėliau fotografijos meną.

Pavyzdžiui, P. Szanajcos prosenelis grafas Stanislovas Kazimieras Kosakovskis buvo žinomas fotografas, po 1890 m. Vaitkuškio dvare įkūręs fotoateljė. 6000 nuotraukų su Kosakovskio parašu šiuo metu saugoma Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje. Kitas menininko protėvis Jozefas Szanajca – modernizmo pradininkas prieškarinėje Lenkijos architektūroje, surengęs pirmąją Kazimiro Malevičiaus parodą už Sovietų sąjungos ribų. Kultūrinė šeimos praeitis ir kontekstas turėjo lemiamos įtakos Pawelo Szanajcos kūrybai, tačiau jis nemistifikuoja menininko statuso ar misijos. „Menas nėra kuo nors išskirtinė sritis – tiesiog privalai dirbti kiekvieną dieną“, teigia autorius.

 

Vilniuje pristatoma naujoji tapytojo kolekcija turi sąsajų su chemijos mokslo samprata. Menininko žodžiais, jo tikslas – užčiuopti paties tapybos atomo struktūrą, tyrinėjant formas ir spalvas tarsi mokslininko laboratorijoje. Suprematizmo krypčiai atstovaujantis P. Szanajca iškelia grynosios meninės pajautos svarbą, išreiškiamą geometrinių formų begalybėje. Šie kūriniai užgimė dailininko studijoje Nicoje ir buvo pabaigti jau Vaitkuškyje.

 

Pastaraisiais metais Pawelas Szanajca-Kossakowskis pristatė savo kūrybą Šiuolaikinėjė Nicos muziejaus galerijoje (paroda „Time Machine“), meno mugėje Art Monaco, taip pat neseniai Los Andžele (JAV) vyko menininko paroda „Space Mistral“.

Pawelo Szanajcos-Kossakowskio paroda „Proud to Be Here“ Dailininkų sąjungos galerijoje vyks iki kovo 16 d.

 

Parodos rengėjas – Kossakowskių fondas.

 

Parodą iš dalies remia LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos dailininkų sąjunga.

 

Parodos lankymas – nemokamas.

Dailininkų sąjungos galerija, Vokiečių g. 2, Vilnius
2018 03 02 - 2018 03 16
 
Atgal