Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2018-03-12

Natalijos LL retrospektyvinė paroda "SUM ERGO SUM", kurią pristato LDS galerija "Meno parkas"

Paroda atidaroma kovo 16 d., penktadienį, 17 val. Mykolo Žilinsko dailės galerijoje
Parodą pristato galerija „Meno parkas“ bendradarbiaujant su Torunės šiuolaikinio meno centru „Laiko ženklai“.

Natalija Lach-Lachowicz – Natalia LL – viena svarbiausių dvidešimtojo amžiaus antros pusės Lenkijos menininkių. Paroda Sum ergo sum, tai retrospektyva fiksuojanti ir apibendrinanti menininkės kūrybą: nuo ankstyviausių – sukurtų 1960-ais, iki pačių naujausių – sukurtų nuo 2016-ūjų, kūrinių. Pirmą kartą paroda buvo pristatyta 2017-ais Torunės šiuolaikinio meno centre „Laiko ženklai“. Tai pats išsamiausias menininkės kūrybos pristatymas per visą karjerą. Be jau Lenkijos moderniojo meno kanonu tapusių kūrinių, tokių kaip Consumer Art (Vartotojiškas menas) ar Post-Consumer Art (Post-vartotojiškas menas), parodoje bus ir mažiau žinomų darbų, tokių kurie buvo rodyti tik kartą ir nepaisant jų svarbos Natalia‘s LL kūryboje, beveik buvo užmiršti.


Parodoje vengiama laikytis chronologinės tvarkos, vietoj to fokusuojamasi į meninių idėjų gausą, kuria buvo paženklinta visa menininkės karjera. Sutelkiant dėmesį į temas ir atskirus Natalia LL dominančius elementus, taip žiūrovas gali analizuoti autorės meninio požiūrio evoliuciją ir sąsajas tarp atskirų kūrybos etapų. Šios sąsajos ir sudaro nuoseklų pasakojimą, menininkės kūrybos istoriją, kurios gyvenimas visada buvo sutelktas į meną. Lotyniškas parodos pavadinimas Sum ergo sum (Esu, vadinasi esu), tiesiogiai referuoja į menininko būvimą meno pasaulyje ir pasaulyje aplink mus, tai tarnauja kaip akstinas mūsų egzistencijos apmąstymui.


Šiai parodai buvo atkurti keli trumpalaikiai kūriniai – instaliacijos, praeityje sukurtos personalinėms parodoms ir dėl kilusių sunkumų kūrinius saugant, išmontuotos po jų pristatymo. Rekonstrukcija tapo įmanoma dėka gausaus menininkės surinkto fotografijų archyvo, ir įvairiuose Lenkijos meno muziejuose išsaugotos susijusios archyvinės medžiagos. Tarp atkurtų darbų ir Intimate Sphere (Intymi sritis) ar Panic Space (Panikos erdvė), abu jie vaizduojamojo fotografijos meno pavyzdžiai plačiąja prasme. Parodoje taip pat bus keletas dokumentinių filmų apie Natalia's LL kūrybą.

 

Natalia LL (tikrasis vardas Natalia Lach Lachowicz) gimė 1937 metais Žyviece (Żywiec). 1963-ais baigė Aukštesniąją valstybinę Vroclavo dailės mokyklą (dabartinė Dailės akademija), vadovas profesorius Stanisław Dawski. Po metų ji prisijungė prie ZPAF (Lenkijos meno fotografų asociacija). 1970–1981 metais kartu su Andrzej Lachowicz, Zbigniew Dłubak ir Antoni Dzieduszycki įkūrė galeriją PERMAFO, be parodų rengimo ji taip pat dalyvavo leidinių kūrime. Ši veikla paskatino neo-avangardo tendencijų plėtojimą Lenkijoje. Su Andrzej Will ir Andrzej Lachowicz organizavo Tarptautinę piešimo trienalę, kaip kuratorė ir viceprezidentė. 1975-ais prisijungė prie tarptautinio feministinio meno judėjimo, aktyviai dalyvavo daugelyje simpoziumų ir parodų. 1977 metais gavusi Kosciuškos fondo paramos stipendiją išvyko į Niujorką. 2007 metų gegužę gavo sidabrinį medalį „Už nuopelnus kultūrai“ – Gloria Artis, o 2013-ais Katarzyny Kobro apdovanojimą, kurį menininkai suteikia menininkams.

 

Nuo 2004 iki 2013 metų dirbo Dailės akademijos vyresniąja dėstytoja (šiuo metu Poznanės dailės universitetas).

Jos darbai yra klasifikuojami, kaip konceptualusis menas, fotomenas ar kūno menas. Jos darbų sferą sudaro tapyba, skulptūra, fotografija, videomenas, performanso menas ir piešimas.

 

Parodos organizatorius: Torunės šiuolaikinio meno centras „Znaki Czasu“ („Laiko ženklai“)


Parodos bendra organizatorius Lietuvoje: galerija „Meno parkas“.


Parodos kuratorius: Mateusz Kozieradzki. Ko-koordinatorė: Renata Sargalska.
 

Paroda M. Žilinsko dailės galerijoje veiks iki balandžio 22 d.

Mykolo Žilinsko dailės galerija, Nepriklausomybės a. 12, Kaunas
2018 03 16 - 2018 04 22
 
Atgal