Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2018-03-20

Nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje pristatytas Lietuvos dailininkų sąjungos meno albumas „Memorabilia“

Renginys vyko kovo 19 d., Nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje, Renginių erdvėje 305.
Visuomenei buvo pristatytas Lietuvos dailininkų sąjungos reprezentacinis meno albumas „Memorabilia“. Pristatyme dalyvavo projekto iniciatorė ir vadovė, LDS pirmininkė Edita Utarienė, knygos turinio kuratorės, menotyrininkės Rita Mikučionytė, Nijolė Nevčesauskienė, Evelina Januškaitė-Krupavičė, knygos dizainerė Agnė Dautartaitė-Krutulė, mecenatai, partneriai ir kiti svečiai.

Paslapties į atmintį – memorabilia - šydas buvo atskleistas pamažu – organizatorių sumanymu, auditorijai nebuvo pasiūlyta iškart knygą vartyti. Pirmiausia LDS pirmininkė pristatė, kaip gimė idėja ir poreikis pradėti rengti būtent nestandartinio formato LDS knygą, kokiu principu keitėsi knygos leidybos struktūra, lyginant su anksčiau LDS leistais meno albumais, kaip buvo pasirinkta kūrybinė komanda, papasakojo apie projekto eigą. Pirmininkė prisipažino, kad kviesdama Agnę Dautartaitę-Krutulę knygos dizainui kurti, tikėjosi originalaus, netikėto, bet kartu estetiško sprendimo, tačiau galutinis rezultatas ne tik nustebino, bet ir pranoko lūkesčius.


Menotyrininkės kalbėjo apie albumo teminę liniją: apie šviesos kapsules, skirtingų reikšmių ekranus ir nefiksuojančias laikmenas. Rita Mikučionytė papasakojo apie memorabilios sampratą ir kaip kiekviena rado savo prieigos tašką prie šios koncepcijos. Į knygą kuratorės sudėjo savo atminties refleksijas: tai, kas joms įsiminė ir kokie vaizdiniai iškilo mąstant apie pastarojo laikmečio Lietuvos vizualinę kultūrą, kitaip tariant, asmenines jų memorabilijas. Dailėtyrininkė atskleidė, kaip dėliojo savąjį vaizdų žemėlapį, siekdama atsiminti ir išsaugoti nostalgiškų praeities įvykių ir melancholiškų įspūdžių spindesį bei švytėjimą, pasakojo apie naratyvines sąsajas su Jano Bułhako šviesos estetika. Evelina Januškaitė-Krupavičė teigė, jog tyrinėjo atmintį kaip atvaizdų ir (įsi)vaizdavimų talpyklą, kuri kaupia informaciją apie praeities įvykius, prisiminimus, laiko patyrimą, tačiau negali visko įsiminti ir užfiksuoti, kadangi atmintis veikia kaip nuolat persikurianti, atsinaujinanti ir sudėtinga sistema. Nijolė Nevčesauskienė pristatė savąjį rakursą - praeities ir šiuolaikinės realybės įprasminimą, skirtingas mitų prasmes, išreiškiančias ne tik kolektyvinę atmintį, bet ir prieštaringus šiuolaikinio pasaulio / asmenybės raiškos aspektus.


Pristatymo metu kalbėdama apie knygos koncepciją ir struktūrą, dailininkė, knygos dizaino autorė Agnė Dautartaitė-Krutulė tiesioginės transliacijos kameros pagalba ekrane demonstravo, kaip knyga „atrakinama“ – verčiant puslapius iš pirmo žvilgsnio matomi tik nežymūs kūrinių kontūrai, šešėliai: tarsi nuorodos, aktyvuojančios atmintį, padedančios prisiminti vieną ar kitą galbūt kažkada matytą kūrinį. Kuriant knygos pavidalą, atminties idėja išreikšta labai konceptualiai ne tik turiniu, bet ir pačiu dizainu. Žiūrovas-skaitytojas, norėdamas pamatyti knygos vaizdinius, turi praplėšti specialiu japonišku įrišimu sukonstruotos knygos lapus – ir taip jam atsiveria ne tik kūrinio reprodukcija knygoje, bet ir atminties turiniai jo sąmonėje. Jis gali pasirinkti, kuriuos puslapius „atrakinti“, kuriuos palikti. Tad kiekvieną kartą paėmus knygą galima pamatyti ir suvokti ją kitaip. Knygos viršelį dengia nusitrinanti medžiaga – kaip ekranas - kuriame įvairūs aplinkos poveikio įbrėžimai ir nubraukymai įrašo individualų atminties naratyvą, formuoja vis kitą istoriją. Taip skaitytojas, sąveikaudamas su laiku, nuolatos perkuria knygą ir skatina atsinaujinantį atminties patyrimą. Kuratorės akcentavo, jog šią knygą reikėtų suvokti kaip interaktyvią parodą, kuri nėra pateikiama tiesioginei žiūrai – kiekvienas gali pats asmeniškai formuoti knygos vizualumą, atplėšdamas tuos vaizdus, kurie jam aktualūs, ar knygos viršelyje palikdamas dabarties pėdsaką, kuris netrukus virs praeitimi. A. Dautartaitė-Krutulė pristatė ir šrifto pasirinkimą, popieriaus bei įrišimo ypatumus bei struktūrą knygos dizaino aspektais.


Pristatymo pabaigoje, pirmininkė informavo, kad knyga yra riboto tiražo, išskirtinai reprezentacinė, todėl šis tiražas komerciniais tikslais parduodamas nebus. Knygą jau padovanojome visoms viešosioms Lietuvos bibliotekoms įvairiuose miestuose ir miesteliuose, ji teikiama albume publikuotiems dailininkams, knygos rėmėjams, partneriams, įvairioms meno mokykloms, skaitykloms, kitoms viešoms erdvėms, taip pat bus naudojama reprezentaciniais ir edukaciniais LDS tikslais. Esant galimybei išleisti papildomą albumo tiražą, albumas būtų skirtas ir komerciniam pardavimui.

 

Dar kartą dėkojame knygos rėmėjams ir partneriams:
LR Kultūros ministerijai, Lietuvos kultūros tarybai, Modernaus meno centrui (Mo muziejui), UAB „Baltic adventure“, Advokato Kazio Pėdnyčios ir partnerių kontorai, UAB „Vilniaus dailė“, Všį „Dailininkų namai“, UAB „Papyrus Lietuva“, UAB „Zemindar“.

Nacionalinė M. Mažvydo biblioteka, Gedimino pr. 51, Vilnius
2018 03 19
 
Atgal