Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2018-03-28

Dokumentinio trumpametražių filmų ciklo „Įkvėpti laisvės“ išankstinė premjera

Pirmoji filmo peržiūra įvyko kovo 27 d., M. K. Čiurlionio namuose, Vilniuje.
Lietuvos dailininkų sąjunga ir M. K. Čiurlionio namai svečius pakvietė į išankstinę, uždarą dokumentinio trumpametražių filmų ciklo „Įkvėpti laisvės“ peržiūrą.

Premjeroje dalyvavo LDS pirmininkė Edita Utarienė, filmo autorius Žilvinas Žusinas, filmo herojai, LDS nariai - Bronius Leonavičius, Arvydas Každailis, Rimantas Dichavičius ir didelis būrys garbių svečių.

Trumpai apie filmą
Dar iki oficialaus Sąjūdžio iniciatyvinės grupės susirinkimo, įvykusio 1988 m. birželio 3 d., 1988 m. balandžio 20 d. LDS patalpose (T. Kosciuškos g. 28, Vilnius), kur tuo metu rinkosi klubo „Istorija ir kultūra“ aktyvas, humanitarinių mokslų daktaras, filosofas ir rašytojas Arvydas Juozaitis perskaitė pranešimą „Politinė kultūra ir Lietuva“. Jame pritarta pertvarkos idėjoms, kartu pasmerkta komunistų partijos visvaldystė, demokratijos užuomazgų slopinimas. Dailininkai tapo vienais iš aktyvių fundamentalaus istorinio įvykio iniciatorių, prisidėjusių prie tolimesnės Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio raidos. Vadovaujant tuometiniam LDS pirmininkui Broniui Leonavičiui, LDS pirmoji iš kūrybinių organizacijų išstojo iš TSRS dailininkų sąjungos, tad LDS indėlis į kultūrinės laisvės formavimą itin reikšmingas, o organizacijoms nariams laisvės sąvoka giliai įsirėžusi į jų kūrybinę ir asmeninę patirtį.

 

I-ame trumpametražių dokumentinių filmų „Įkvėpti laisvės“ cikle pristatomi nusipelnę Lietuvos kūrėjai, LDS nariai, aktyviai veikę Lietuvos Sąjūdžio laikotarpiu. Filmuose pateikiamos jų mintys apie laisvę, nepriklausomybę, ano meto įvykių prisiminimai, diskutuojamas laisvo žmogaus ir menininko fenomenas. Savo patirtimi ir įžvalgomis dalijasi buvęs LDS pirmininkas (1987-1992), Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys, Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureatas (2008) Bronius Leonavičius; fotomenininkas, Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureatas (2003) Rimantas Dichavičius; grafikas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas (2002) Arvydas Každailis. Filmuose rodomos ir ištraukos iš archyvuose saugomų įrašų, istorinių dokumentų nuotraukos.

 

Šie filmai – tarsi savotiška laiko ir erdvės transformacija, išsauganti istorinį dokumentinį turinį ir apmąstanti jį iš laiko perspektyvos. Ciklas skiriamas ne tik dailininkų bendruomenei, bet ir plačiai visuomenei edukacijos tikslais. Neabejotina išliekamoji filmų ciklo vertė, indėlis formuojant ateinančių kartų meninį suvokimą ir pilietiškumą.

 

Projekto iniciatorius ir vykdytojas: Lietuvos dailininkų sąjunga.
Filmo autorius: Lietuvos muzikos, vaizdo klipų, trumpametražių filmų kūrėjas, prodiuseris, kompozitorius Žilvinas Žusinas.
Projekto rėmėjai: Asociacija LATGA, Lietuvos literatūros ir meno archyvas, LRT archyvas.

 

Dėkojame partneriams: M. K. Čiurlionio namams bei jų vadovui prof. Rokui Zubovui. Taip pat scenarijaus autorei p. Irenai Žusinienei bei filmo herojams: gerbiamiems LDS nariams – Broniui Leonavičiui, Arvydui Každailiui ir Rimantui Dichavičiui.

 

© Lietuvos dailininkų sąjunga
© Žilvinas Žusinas

 

Netrukus pakviesime visus į atvirą I-ojo trumpametražių filmų ciklo "Įkvė[ti laisvės" pristatymą.

M. K. Čiurlionio namai, Savičiaus g. 11, Vilnius
2018 03 27
 
Atgal