Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2018-04-09

Kauno menininkų namuose pristatytas meno albumas MEMORABILIA!

Pristatymas vyko balandžio 6 d., penktadienį, Kauno menininkų namuose.
Pristatyme dalyvavo: projekto iniciatorė ir vadovė, LDS pirmininkė Edita Utarienė, knygos turinio kuratorės, menotyrininkės Nijolė Nevčesauskienė, Evelina Januškaitė-Krupavičė, knygos dizainerė Agnė Dautartaitė-Krutulė, mecenatai, partneriai ir kiti svečiai.

Siekiant skatinti Lietuvos kultūros sklaidą, pristatyti ją nacionaliniame ir tarptautiniame kontekste, Lietuvos dailininkų sąjunga (LDS) 2016 m. inicijavo organizacijos narių Nepriklausomybės metų kūrybos albumo leidybą. Bendradarbiaujant profesionaliems menotyrininkams, fotografams, dizaineriams, leidėjams 2018 m. išleista nestandartinė, konceptuali, inovatyvaus dizaino knyga „MEMORABILIA“.


Knygoje publikuojama daugiau kaip 112-os LDS narių kūryba: pristatomi tiek žymūs, įvairių premijų laureatai, konkursų nugalėtojai, tiek jauni, aktyvūs, perspektyvūs LDS nariai.


Knygos idėja remiasi aktualia asmeninės ir kolektyvinės atminties koncepcija: šiuolaikinio meno praktikoje atmintis veikia kaip talpykla, kurioje glūdintys ir nuolat besikeičiantys turiniai kuria meno istorijos kontekstus. Kūrinio prasmė glaudžiai siejasi su įvairiomis formomis reiškiamais pasąmoniniais, patyrimų ir atminties turiniais. Atmintis konceptualizuojama kaip tam tikra kūrybos forma, o jos atspindžiai padeda suvokti tikrovę. Šiandien menas kryptingai skleidžiasi per visas atminties formas, kurios gali būti sisteminamos ir per asmenines patirtis, ir per istorinės atminties ženklus. Terminas memorabilia apibrėžia tai, kas pateikia įrodymų ar informacijos apie praeities įvykius, nurodo į tai, ką verta įsiminti. Sąvoka gali būti suvokiama ir kaip tam tikrų objektų (kūrybos) kolekcionavimas. Ši idėja gali atspindėti asmeninės (individo) ir visuotinės (įvykių) atminties sampratas, universaliai atskleisti net gi itin prieštaringus skirtingų kūrėjų tikslus.


Knygoje netradiciškai pristatoma Lietuvos menininkų kūryba, o dėl sukurto konceptualaus dizaino pati tampa meno kūriniu. Joje novatoriškai ir originaliai pateikiami tapybos, skulptūros, instaliacijos, videomeno, objektų, grafikos, keramikos, tekstilės, stiklo, metalo, juvelyrikos, scenografijos ir kt. kūriniai įgauna naujų suvokimo formų. Albume publikuojami menotyriniai straipsniai „Skirtingų reikšmių ekranai“, „Memorabilijos: šviesos kapsulė“ ir „Memorabilijos. (Ne)fiksuojanti laikmena“ lietuvių bei anglų kalbomis.


Projekto iniciatorė ir vadovė – LDS pirmininkė Edita Utarienė, knygą sudarė ir parengė menotyrininkės Rita Mikučionytė, Nijolė Nevčesauskienė, Evelina Januškaitė-Krupavičė; dizaino autorė ir knygos dailininkė – Agnė Dautartaitė-Krutulė; fotografai - Arturas Valiauga, Vidmantas Ilčiukas ir kt. Knygą spausdino leidykla „Kopa“, tiražas – 500 egz.


Dėkojame rėmėjams: LR Kultūros ministerijai, Lietuvos kultūros tarybai, UAB „Baltic adventure“, Advokato Kazio Pėdnyčios ir partnerių kontorai, UAB „Vilniaus dailė“, Všį „Dailininkų namai“, UAB "Papyrus Lietuva", UAB „Zemindar“.

 

Dėkojame pristatymo Kaune bendraorganizatoriams - Kauno menininkų namams.

 

Ypatingą padėką reiškiame partneriams Mo muziejui (Modernaus meno centrui).

Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56, Kaunas.
2018 04 06
 
Atgal