Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2018-04-05

Eglės Kuckaitės paroda “Jaudulio gamta”

Paroda atidaroma balandžio 10 d., antradienį, 18 val. VDA Tekstilės galerijoje "Artifex"
Jaudulys – nevienareikšmis kūną ištinkantis jausmas – yra kūrybinių ieškojimų knietulys Eglės Kuckaitės parodoje „Jaudulio gamta“. Gal yra tekę girdėti tokį pasakymą: „tau reikia sugrįžti į kūną“? Paprastai tai patariama žmonėms, kurie pernelyg daug laiko praleidžia mąstydami ir spręsdami (hiper)reikalus ir (hiper)dalykus savo „galvose“, užmiršdami, kad turi juslų – kvėpuojantį ir jaučiantį – kūną.

Pojūčiai, jausmai, emocijos – visa tai, kas yra įkūnyta – ilgą laiką kultūriškai buvo išstumta kalbinio pažinimo ir tik pastaruoju metu vėl pamažu įsisąmoninama kaip lygiavertiškai egzistuojantis ir ne mažiau svarbus mūsų pasaulio realybės sluoksnis. „Jaudulio gamta“ poetiškai tyrinėja šį įkūnytą žinojimą, klausdama, kiek atviri ar svetimi mes (ypač – moterys) esame kūniškam jauduliui – savojo kūno prigimčiai?, kokios kultūrinės baimės mus kausto, atskiriančios jaudulio privatumą nuo viešumo?, ir ar išties tai, kas kūniška (ir gamtiška), yra toli nuo to, kas dangiška?


Eglė Kuckaitė pratęsia Lietuvos menininkių, tokių kaip Violeta Bubelytė ir Eglė Rakauskaitė, kūrybinius ieškojimus, plėtodama moters pasaulio temą per savitą medžiagiškumą ir vaizdiniją. Eglės nebegali vadinti grafike, nes jos kūriniai jau senokai iš plokštumos persikėlė į erdvę, prašnekdami ne tik grafikos technikų, bet ir objekto, instaliacijos, judančio vaizdo kalba. Tačiau elegantiškas grafiškas gestas šioje parodoje iš vienos kūrinio medijos persiduoda į kitą: nuo oforto technika iščiupinėtų rožių galvų portretų tarytum minties, sielos ir jausmo manifestacijos („Vešlūs apaštalų kvėptelėjimai“) į objektą-suknelę, iki skausmo smingančios adatų kaskadomis („Plika akimi“), į ritmišką fotografinių videokūnų judėjimą žiogų svirpimo fone, kuris ir sujaudina, ir priverčia į juos nukreiptą žvilgsnį pasijaust nepatogiai („Baimė suptis. Monologas“ ir kt.). Eglės Kuckaitės vaizdinija, kurioje persikloja įvairūs kultūriniai sluoksniai (nuo biblijos iki seksualinių žaidimų) yra lyg grynieji mišrūnai, apsėsti nerimo sugrįžti atgal į savo gamtą.


Menotyrininkė Dovilė Tumpytė

 

Eglės Kuckaitės kūrybą (turinio aspektu) galima būtų išskirti į dvi tarpusavyje susisiejančias šakas. Tai psichofiziška dalis, kuri integruoja intymias žmogiškąsias, tarpkultūrines patirtis. Ir konceptualioji, kur pasitelkus medijų (objektas, tapyba, instaliacija, fotografija, grafika) ypatumus sukuriamos daugiaplanės idėjos peržengiančios privataus gyvenimo ribas ir turi pareiškimo bruožų apie pagarbą gamtai, kultūrai, moterims visuomenėje, apie laiko ir atminties savybes. (M.Krikštopaitytė, www.mmcentras.lt) Studijos: VDA, 1991-95 Grafika, bakalauras; 2011-13 Tapyba, magistras; apdovanojimai: 2004 XIII Talino trienalės In Exile ir 2007 V Prahos trienalės Transfers Didieji prizai. Darbus įsigiję: LDM, Vilnius; MO muziejus, Vilnius; KUMU, Tallinn; MNAD, Buenos Airės; IdcN, Nagoja; Europos parkas, Vilnius. Stipendijos: LRKM individualios stipendijos; Šiaurės Karelijos meno tarybos stipendija. Svarbesnės parodos: 2018 M/AG/MA, Nacionalinis grafikos institutas, Roma; 2017 V-oji Fresh Winds, Gardur; M/AG/MA, NDG, Vilnius; 2013 NordArt, Kunstwerk Carlshütte; 2006 Baltiškoji Lietuva, galerija Plus One, Londonas; 2005 Art Cologne; 2003 Lietuvos grafika, ŠMC, Vilnius ir kt. Svarbesnės solo parodos: Vilniuje: 2015 Somatinė ir 2013 Epidermis, galerija Artifex; 2010 Sutrikę pažiūros, galerija Meno niša; 2006 Demonės, galerija ARTima; 2004 Naujas P, G.K., NY; 2007 Jausmai pavargę nuo galvojimo, Talino miesto galerija ir kt.


Daugiau apie autorių:

www.mmcentras.lt/autoriai/egle-kuckaite/553
www.facebook.com/eglekuckaite
www.lrt.lt/mediateka/irasas/62082/laiko-portretai-grafinio-meno-kureja-egle-kuckaite
www.graphic.lt/menininkai/egle-kuckaite

 

VDA tekstilės gaerija "Artifex", Gaono g. 1, Vilnius
2018 04 10 - 2018 04 28
 
Atgal