Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2018-04-25

Neformalios Kauno odos dailininkų grupės „DermArs“ meninių įrišų ir ekslibrių paroda “Lietuviška knyga Europos kontekste"

Paroda astidaroma balandžio 26 d., 16 val., Kauno apskrities viešosios bibliotekos Senųjų ir retų spaudinių skyriuje
Paroda skirta grupės įsikūrimo 20-čiui ir Lietuvos valstybės atkūrimo 100-čiui paminėti.

Parodoje demonstruojami odiniai knygų įrišai, atspindintys Kauno odos menininkų grupės „DermArs“ kūrybinį veiklos laikotarpį nuo 1989-jų metų, kai grupė oficialiai įsikūrė, iki šių dienų. Nors bendros grupės kūrybinės parodos organizuojamos dažnai, tačiau tai pirmoji bendra paroda, skirta knygos menui. Pristatomą kolekciją sudaro klasikiniai ir eksperimentiniai literatūrinių knygų įrišimai, sukurti įvairiais laikotarpiais, dalyvaujant tarptautinėse parodose ir meninės knygrišystės projektuose.


Knygrišystės menas Lietuvoje ir Europoje turi gilias šaknis ir tradicijas. Kiekvienos šalies mokykla išsiskiria savitais bruožais ir menine stilistika. Įrišant literatūrinę knygą menininkas savaip jaučia ir perteikia turinį, autoriaus idėją bei aprašomą laikotarpį, suteikdamas knygai baigtinę formą.


Meninė knygrišystė – tik viena iš odos dailės sričių, tačiau daliai iš pristatomų autorių tai pagrindinė kūrybinės veiklos sfera ir net profesija. Beveik visi „DermArs“ grupės dailininkai baigė studijas Estijos dailės akademijoje Taline, išskirus pora jauniausių ir vėliausiai prisijungusių dalyvių. Parodoje dalyvauja odos menininkės: Gražina Kuprevičienė, Ramutė Toliušytė, Virginija Ligeikienė, Relita Mielė, Jūratė Armonavičiūtė, Lolita Grabauskienė, Rasa Mačiūlienė,Danutė Gajauskienė, Ieva Siderkevičienė, Leonora Kuisienė.


Tampriai su knygos menu surištas ir knygos ženklas – exlibrisas, mažas grafikos darbelis, kuris paplito 15 a., kai Johano Gutenbergo spausdinimo mašinos dėka knygos tapo prieinamos platesniam visuomenės sluoksniui ir iškilo poreikis žymėti savo bibliotekos knygas. Exlibrisus, skirtus Lietuvos valstybės atkūrimo 100-čiui, sukūrė dailininkas Algimantas Šlapikas.

 

LDS Kauno skyriaus inf.

Kauno apskrities viešoji biblioteka, Senųjų ir retų spaudinių skyrius, K. Donelaičio g. 8, II a., Kaunas
2018 04 26
 
Atgal