Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2018-05-14

Lietuvos, Latvijos ir Estijos menininkų bendras projektas „3FREE”

Paroda atidaroma gegužės 18 d., penktadienį, 18 val. KKKC Parodų rūmuose
Projektas skirtas trijų Baltijos valstybių šimtmečiams paminėti. sudaro trys personalinės parodos: lietuvių grafikės Jūratės Rekevičiūtės, latvių menininkės Vikos Ekstos ir esto Alo Paldroko, žinomo meniniu pseudonimu Anonymous Boh, bei viena bendra paroda, kurioje savo kūrinius eksponuos po tris kiekvienos Baltijos šalies autorius: Severija Inčirauskaitė, Kristina Inčiūraitė, Žygimantas Augustinas (Lietuva), Kristaps Epners, Ivars Drulle, Vilnis Putrāms & Vladimir Jakushonok (Latvija), Taje Tross, Leonhard Lapin ir Peeter Allik (Estija).

„Šių trijų Baltijos šalių menininkai bendradarbiauja jau seniai – trise švęsti linksmiau, – teigia projekto kuratorius, KKKC direktorius Ignas Kazakevičius. – Mes, trys labai skirtingos šalys, turėjome gana ilgų istorinių sąsajų, kurios suartino mūsų kultūras. Mes visada buvome Europos žemėlapyje, tačiau laisvės vektoriai buvo nukreipti į vakarus. Šiandieną, kaip ir prieš šimtą metų, akivaizdu, kad laisvę reikia išsikovoti, tik ne visiems vienu metu, o individualiai, nes kiekvieno laisvė nėra lygi kito laisvei. Svarbiau, kad vieno laisvė netaptų kito nelaisve. Trims susikalbėti viena tema yra paprasčiau – svarbiausia yra kalbėtis.”

 

KKKC parodų rūmuose bus atidaryta ir viena bendra paroda, kurioje savo kūrinius eksponuos po tris kiekvienos Baltijos šalies autorius. Parodoje dalyvauja: Severija Inčirauskaitė, Kristina Inčiūraitė, Žygimantas Augustinas (Lietuva), Kristaps Epners, Ivars Drulle, Vilnis Putrāms & Vladimir Jakushonok (Latvija), Taje Tross, Leonhard Lapin ir Peeter Allik (Estija). Tarptautinės muziejų nakties metu numatytos dvi ekskursijos su parodos kuratoriais ir menininkais, netikėti Estijos menininkų performansai, edukacinė programa, naktinis gyvo garso koncertas.

 

Anot renginio kuratoriaus I. Kazakevičiaus, Lietuvos, Latvijos ir Estijos meno projektas „3FREE“ – tai meno lauko dalyvių: menininkų, kuratorių ir organizatorių, žurnalistų ir apžvalgininkų, menotyrininkų ir meno kritikų, meno gerbėjų, stebėtojų ir vertintojų pokalbis apie laisvės schemą ir hierarchiją.

 

„Kultūra – tai ne tik menas. Kultūra aprėpia visus mūsų pasiekimus: mokslą ir technologijas, edukaciją ir švietimą, tradicijas ir etiketą, madą, dizainą, urbanistiką, savitarpio pagarbą ir supratimą. Visa tai galėtume pavadinti visuomenės pagrindu – bendravimo kultūra. Tik ji yra savitarpio ir tarptautinio bendradarbiavimo vertybių visuma, kurią mes pasirengę ginti. Kurdami projektą „3FREE“ mes atkreipiame dėmesį į šį mus visus vienijantį laisvės aspektą“, – renginio idėją pristatė I. Kazakevičius.

 

„Aš tikiu, kad galima jausti vidinę laisvę net ir esant labai nepalankioms išorinėms aplinkybėms, ir atvirkščiai. Tai liudija labai daug dabarties ir praeities situacijų. Kartais brutali politinė sistema, diktatūra paskatina labai stiprios pogrindžio kultūros susiformavimą, pavyzdžiui, kaip kad dabar Rusijoje arba kaip buvo sovietų laikotarpiu. Kalbant apie kultūrą, teritoriją ir laiką mūsų projekto kontekste, mano pasirinkimas pagrįstas labai konkrečiu Latvijos žmonių jausmu žemei ir jų kultūros bei laiko suvokimu. Mano nuomone, ypač ryškus to pavyzdys yra Vikos Ekstos ir Kristapso Epnerso meno kūriniai”, – meno projekto „3FREE” kuratorių diskusijoje apie laisvės fenomeno ir meno ryšį kalbėjo Latvijos menininkų kuratorė Liena Bondarė.

 

Galbūt laisvė yra susitarimo reikalas? Dalies savo įsitikinimų aukojimas vardan laisvės? „Tiesą sakant, aš to net nelaikau aukojimu, – diskutavo estų delegacijos kuratorius, menininkas Alas Paldrokas. – Iš tiesų aš esu čia tam, kad galėčiau kiek įmanoma padėti visuomenei. Jei pacientas bijo gydymo ir mėgina sustabdyti jam atliekamą operaciją, gydytojas privalo tą padaryti prieš jo valią.”

 

Renginyje dalyvaus Lietuvos Respublikos kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson, uostamiesčio valdžios ir kultūros atstovai, Baltijos šalių menininkai.

 

Šeštadienį, gegužės 19 d., 16–23 val. KKKC Parodų rūmuose vyks daugybė originalių renginių, skirtų Muziejų nakčiai: edukacijos, ekskursijos po parodas, naujos ekspozicijos pristatymas, užsienio menininkų performansai ir kt. Vakarą užbaigs naktinis ambient muzikos koncertas.


Paroda „3FREE“ veiks iki 2018 m. birželio 23 d.

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro parodų rūmai, Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda
2018 05 18 - 2018 06 23
 
Atgal