Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2018-05-30

Dokumentinio filmo „Įkvėpti laisvės“ premjera

Filmas pristatytas gegužės 28 d., pirmadienį, Nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje.
Norime pasidžiaugti, kad gegužės 28 d., pirmadienį, Nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje įvyko ilgai brandinto ir su polėkiu kurto dokumentinio trumpametražių filmų ciklo „Įkvėpti laisvės“ PREMJERA.

Lietuvos dailininkų sąjungos inicijuotas projektas, skirtas užfiksuoti, įprasminti ir pažymėti Lietuvos dailininkų ir kitų intelektualų indėlį į Nepriklausomybės kūrimą ir formavimą, sulaukė puikių atsiliepimų tiek dėl turinio, tiek dėl kinematografinės kokybės, kurią užtikrino jaunosios kartos režisierius, prodiuseris, muzikos ir filmų kūrėjas Žilvinas Žusinas. Visos kūrybinės komandos vardu dėkojame filmo herojams – dailininkams Broniui Leonavičiui, Arvydui Každailiui ir Rimantui Dichavičiui – kurie ne tik dalijosi prisiminimais, įžvalgomis ir nuomonėmis, bet ir pažėrė gausybę tikslios, nepagražintos istorinės informacijos apie Lietuvos lūžio laikotarpį.

 

Didžiuojamės savo dailininkais, kurie tapo vienais iš fundamentalaus istorinio įvykio iniciatorių, aktyviai prisidėjusių prie Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio veiklos ir kurie perduoda patirtį, dabarties žiūrovui ir ateities kartoms primindami kiekvieno individo sąmoningumo ir patriotiškumo svarbą ne tik Sąjūdžio laikotarpiu, bet ir šiandien. Kiekvieną dieną.

 

„Įkvėpti laisvės“ – tarsi savotiška reminiscencija, apmąstanti istoriją iš laiko perspektyvos ir sauganti svarbius jos fragmentus.

 

Trumpai apie filmą
Dar iki oficialaus Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės susirinkimo, įvykusio 1988 m. birželio 3 d., 1988 m. balandžio 20 d. Lietuvos dailininkų sąjungos (LDS) būstinėje (T. Kosciuškos g. 28, Vilnius), kur tuo metu rinkosi klubo „Istorija ir kultūra“ aktyvas, humanitarinių mokslų daktaras, filosofas ir rašytojas Arvydas Juozaitis perskaitė pranešimą „Politinė kultūra ir Lietuva“. Jame pritarta pertvarkos idėjoms, pasmerkta komunistų partijos visvaldystė, demokratijos užuomazgų slopinimas. Vadovaujant tuometiniam pirmininkui Broniui Leonavičiui, LDS pirmoji iš kūrybinių organizacijų išstojo iš TSRS dailininkų sąjungos, tad LDS indėlis į kultūrinės laisvės formavimą itin reikšmingas, o organizacijoms nariams laisvės sąvoka giliai įsirėžusi į jų kūrybinę ir asmeninę patirtį.

 

I-ame trumpo metro dokumentinių filmų „Įkvėpti laisvės“ cikle pristatomi nusipelnę Lietuvos kūrėjai, LDS nariai, aktyviai veikę Sąjūdžio laikotarpiu. Filmuose pateikiamos jų mintys apie laisvę, nepriklausomybę, ano meto įvykių prisiminimai, kvestionuojama laisvo žmogaus sąvoka. Savo patirtimi ir įžvalgomis dalijasi buvęs LDS pirmininkas (1987-1992), Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys, Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureatas (2008), grafikas Bronius Leonavičius; Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureatas (2003), fotomenininkas Rimantas Dichavičius; Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas (2002), grafikas Arvydas Každailis. Siužetuose rodomos ir ištraukos iš archyvuose saugomų įrašų, istorinių dokumentų nuotraukos.

 

Projekto iniciatorius ir vykdytojas: Lietuvos dailininkų sąjunga.
Filmo autorius: Žilvinas Žusinas.
Projekto rėmėjai: Asociacija LATGA, Lietuvos literatūros ir meno archyvas, LRT archyvas, agentūra "Juodas katinas".
Draugai: M. K. Čiurlionio namai, Nacionalinė M. Mažvydo biblioteka.

Nacionalinė M. Mažvydo biblioteka, Gedimino pr. 51, Vilnius
2018 05 28
 
Atgal