Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2018-07-18

Grafikos festivalis "PRINTMAKING IN / Atspaudai rojaus požemyje"

Tarptautinis grafikos meno festivalis „Printmaking In“ vyks Rygoje nuo liepos 20 d. iki rugpjūčio 20 d.
Įvairios įstaigos atvers savo erdves parodoms, performansams ir kitiems meniniams renginiams, kuriuose bus pristatyti menininkai iš Baltijos ir Šiaurės šalių. 2018-ųjų metų festivalio moto yra „Rojaus požemis“, nes jis kviečia menininkus apmąstyti paradoksus ir prieštaringus esančius neatsiejama kasdienio gyvenimo dalimi.

Festivalio paroda PRINTMAKING IN/ Stikla kalns - Stiklo kalnas - Lietuvos ir Latvijos menininkų paroda
Parodos atidarymas: liepos 20 d. (penktadienį), 12 val.

Kuratorės: Iliana Veinberga (LV), Marta Vosyliute (LT)


Dalyvauja:
Liena Bondare (LV)
Sigute Chlebinskaitė (LT)
Lilija Dinere (LV)
Roberts Diners (LV)
Gundega Evelone (LV)
Greta Grendaitė (LT)
Rasa Jansone (LV)
Jurgita Jasinskaitė (LT)
Jonas Jurkūnas (LT)
Ernests Kļaviņš (LV)
Orūnė Raudonė (LT)
Airida Rekštytė (LT)
Hanele Zane Putniņa (LV)

 

Mitologija yra Latviją ir Lietuvą jungiantis elementas – jai būdinga paralelės tarp įsisteigimo mitų bei žmogaus įvaizdžio struktūrų abiejose tautose.


Mitologija yra reikšmingas elementas daug reiškęs žmonių kasdieniame gyvenime istoriškai ir tarnaujantis saviidentifikacijos pagrindu kultūroje.


Atrodytų, kad mitinis mąstymas grimzta į praeitį ir nedaug ką bendro turi su šiandienos racionaliu pasauliu, kaip bebūtų, labai įdomu ištirti ar mitai vis dar įtakoja šiandienos realybę, atrasti aplinką, galinčią skatinti mitologijos generavimą, taip pat sukurti vaizdus su mitologiniu potencialu patiems.


Panaudodami „Stiklo kalną“ kaip išeities tašką, esantį ir atpažįstamą Latvijos ir Lietuvos kultūroje, iliustruojantį žmonių potraukį pasakiškumui, parodoje siekiame ištraukti mito sluoksnius slypinčius pasąmonės miglose. Parodoje pristatomi menininkų grafikos darbai arba kūriniai kuriuose grafinė raiška yra svarbiausia, kurių kūrybai svarbus naratyvas – jo analizė, formavimas, iliustracija.

 

STIKLO KALNAS
Praėjusią vasarą, besilankydama Rygoje, po dieviško kebabo bare „Ausma“ (tipinis baltiškas patiekalas, tiesa?), Kanepes kultūros centras pasitiko mane keisčiausia paroda, kokią tik galėjau įsivaizduoti – „Kodėl Estijoje visada geriau“. Miniu šiame tekste Estiją pirmą ir paskutinį kartą, aš nuoširdžiai sveikinu visas tris Baltijos valstybes su Nepriklausomybės šimtmečiu, tiesiog, jie nėra baltai, jie turi ugrofiniškas lengendas, kurias gali improvizuoti.


„Stiklo kaln(a)s“ arba „Karalaitė ant stiklo kalno” – bendra Lietuvos ir Latvijos pasaka. Ji apie partriarchatą, taisyklių laikymąsi ir paklusimą vyresniesiems net po jų mirties. Yra toks lietuviškas anekdotas: paskutinė tavo žmona tebūnie lietuvė, nes ji geriausiai prižiūrės kapus, rūpinsis, kad jie ne tik visada gerai atrodytų, bet svarbiausia – kad būtų gražesni nei kaimynų, per amžius amen. Ir, kai tavo žmona numirs, tavo dukra darys tą patį.


Man „Stiklo kalnas“ visada asocijavosi su skausmu, druskos kalnu, kartais perregimu, bet visada tokiu aukštu, kad jį vos gali įžiūrėti, bet niekada – įlipti. Po galais, niekuomet nemaniau, kad galėčiau jį tiesiog peršokti, esu kukli lietuvė. Ir, kol svarstau, galiu jį perlipti ar ne, kažkas, daug drąsesnis tiesiog užsiropščia ant viršūnės. Kyla kitas feministinis kausimas – ar princesė, įteikiama savo tėvo kaip prizas – iš tiesų yra laiminga būdama tuo trofėjumi? Ar ji yra tik daiktas, dovana, perleidžiama vieno vyriškio (tėvo) kitam atsitiktiniam vyrui (sutuoktiniui)? Ar kas nors jos paklausė? Galbūt aidas žuvo atsitrenkęs į stiklinę sieną?


Druskos stulpas, druskos kalnas? Nevalgomas, šaltas, neskanus. Per baltas ir per didelis. Smulkiausios smėlio dalelės yra naudojamos gaminti stiklui. Galbūt todėl mūsų pakrantė taip sparčiai nyksta? Kanlas kietas kaip dildo ir didžiąją laiko dalį niekam nenaudingas.


Grįžkime prie legendos, būkime teisinės valstybės piliečiais - šiandien trečiasis Brolis-laimėtojas būtų suimtas už:
1. Miegojimą lauke, viešoje vietoje.
2. Miegojimą bažnyčios teritorijoje, dievulėliau tu mano!
3. Būtų apklausiamas policijoje dėl poetiškų, reiškia, nelogiškų, įtartinų aplinkybių – kalbėjimosi su kapu.
4. Būtų tiriamas ir notaro nubaustas už viso palikimo pasisavinimą, nesidalijant jo su dviem broliais, už tai, kad net nesvarstė galimybės kaip trise turėti princesę!
5. PETA organizacija paskirtų realią bausmę už žiaurų elgesį su arkliu – vertimą lipti į per aukštą kalną be patogių takų. Už tai, kad neatsiklausė arklio nuomonės – irgi.


Lietuviškoje šios parodos dalyje pristatomi patys įdomiausi – galbūt ne patys žinomiausi – menininkai, kurių kiekvienas individualia grafikos technika improvizavo kintančio tautinio ir asmeninio identiteto tema.


Peršokim tą kalną!


Kuratorė MARTA VOSYLIŪTĖ


Daugiau informacijos: https://www.facebook.com/events/176881879689619/ www.printmaking.lv

 

Nacionalinė Latvijos biblioteka, Mūkusalas iela 3, Riga, Latvia-1063
2018 07 20 - 2018 08 20
 
Atgal