Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2018-08-01

Tarptautinis tapybos pleneras „Vydūno erdvė, laikas, ženklai“, skirtas Vydūno 150-osioms metinėms

Pleneras vyks rugpjūčio 1-11 d., Bitėnuose. Plenero atidarymas - rugpjūčio 2 d., 16 val.
Plenero uždarymas ir darbų pristatymas - „Sueigos pas Martyną Jankų metu“, rugpjūčio 11 d., 16 val.

DALYVAUJA:

Benas Alejūnas / Šiauliai

Vilius Biskis / Šiauliai

Skaidrė Butnoriutė / Vilnius

Marina Khachaturova / Tbilisi, Gruzija

Andrii Fedodeienko / Charkovas, Ukraina

Aljex Ksjondzau / Minskas, Belorusija

Gagik Parsamian / Armėnija, Gdanskas, Lenkija

Juozas Pranckevičius / Vilnius

Gintaras Palemonas Janonis / Vilnius

Saulius Kruopis (koordinatorius) / Vilnius

***

 

Lietuvos Respublikos Seimas 2015 m. birželio 23 d. nutarimu paskelbęs 2018-uosius Vydūno metais, įgalino visą kultūrinę Lietuvos bendruomenę susitelkti ir tinkamai pasirengti iškilaus filosofo Vilhelmo Storosto-Vydūno 150-ųjų gimimo metinių paminėjimui.


Bitėnai įėjo į Lietuvos istoriją kaip kaimas, priglaudęs amžinojo poilsio filosofą, rašytoją, humanistą, visuomenės ir kultūros veikėją Vilhelmą Storostą - Vydūną. 1991 m. Vydūno palaikai iš Detmoldo buvo perlaidoti Bitėnų kapinėse, kur po dviejų metų iš Flensburgo buvo perkelta ir jo bendražygio, aušrininko, Tilžės akto signataro Martyno Jankaus urna su pelenais. Bitėnų kapinėse, formuotose kaip Mažosios Lietuvos panteonas palaidota arba perlaidota ne vienas žymus kultūros ar politikos veikėjas, tačiau Vydūno poilsios vieta - svarbiausia: paprastu lauko akmeniu pažymėtas Vydūno kapas tapo įvairių paminėjimų, sueigų, susibūrimų, nesibaigiančių ekskursijų vieta.


Tame pačiame Bitėnų kaime, XIX a. pabaigos atstatytoje spaustuvėje prieš 35 metus įsteigtas Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus memorialinis muziejus saugo ne tik M. Jankaus bet ir Vydūno atminimą: dalis muziejinės ekspozicijos skirta Vydūno asmenybės įamžinimui. Muziejaus ekspozicinės erdvės įrengtos ne tik muziejaus - spaustuvės pastate. 2003 metais sunaikinto Mažosios Lietuvos paveldo įprasminimui šalia M. Jankaus buvusios spaustuvės 3 ha plote buvo įkurtas Mažosios Lietuvos paveikslų sodas - galerija po atviru dangumi. Sodo sumanytojai turėjo viltį, kad skaudi Mažosios Lietuvos istorija ir sovietmečiu naikinta etnokultūra ir paveldas taps pagrindine tema menininkų kūrybai. Vizija išsipildė su kaupu - jau penkiolika metų, tradiciškai, vyksta išskirtiniai tapybos plenerai: tapoma ne ant drobės, o ant didelių gabaritų medžio lentų skydų. Tapybos darbai "apgyvendinami" Mažosios Lietuvos paveikslų sode-galerijoje po atviru dangumi, tad, nepriklausomai nuo metų ar paros laiko, nepriklausomai nuo muziejaus darbo laiko, kiekvienas lankytojas gali atvykti ir grožėtis profesionalių dailininkų darbais. Tur būt, niekam nėra naujiena, kad rimtas profesionalus menas sutelktas didmiesčių galerijose ir, kad paprastam provincijoje gyvenančiam žmogui finansiškai sudėtinga patekti į didesnes kultūrines erdves. Puikiai sutvarkyta paveikslų sodo erdvė su išpuoselėta augmenija ir nuolat "žydinčiais" paveikslais traukia svečius ne tik iš aplinkinių vietovių, bet ir įvairių Lietuvos ir pasaulio kampelių. Mažosios Lietuvos paveikslų sodas nuolat auga, plečiasi kiekvienais metais pasipuošdamas naujais darbais. Per penkiolika metų Mažosios Lietuvos kultūros ir istorijos kūrybines interpretacijas čia paliko virš 60 dailininkų, tarp jų Aloyzas Stasiulevičius, Juozas Vosylius, Arvydas Kašauskas, Audrius Gražys, Kęstutis Grigaliūnas ir kiti žinomi menininkai.


2018 ųjų tarptautinis meno pleneras „Vydūno erdvė, laikas, ženklai" bus organizuojamas rugpjūčio 1- 11 dienomis. Numatoma, kad plenere dalyvaus 10 menininkų iš Lietuvos, Gruzijos, Ukrainos, Armėnijos ir Lenkijos. Jubiliejinį meno plenerą sutiko padėti organizuoti Menininkų asociacija "Tiltas". Asociacijos pimininkas dailininkas Saulius Kruopis turi didžiulę patirtį organizuojant tokio pobūdžio tarptautinius renginius, puikiai išmano vadybą, viešinimo svarbą.
Tam, kad Mažosios Lietuvos istorija, paveldas, asmenybės (o būsimame plenere tai, žinoma, Vydūnas) būtų aktualizuoti kūryboje, kad menininkai įgautų pažinimo ir meilės Mažajai Lietuvai, kiekvieno plenero dalyviams organizuojamos ekskursijos po kraštą. Išskirtinė gamta, architektūra, liuteronybės įtakota etnokultūra, kapinės, suformuoja visai kitą meninko žvilgsnį į daugeliui nepažįstamą Mažąją Lietuvą. Susitikimai su krašto menininkais, atlikėjais, paveldo žinovais - nepaprastai naudingos kūrybinėms impresijoms. Plenero organizaroriai pagalvojo ir apie tai, kad menininkai nebūtų "išplešiami" iš autentiškos erdvės, tad numatoma, kad ir apgyvendinti meninikai bus netoli muziejaus įkurtuose svečių namuose-Bardėnų senojoje mokykloje. Plenero darbų pristatymas kasmet vyksta M. Jankaus gimimo metinių paminėjimo renginyje ''Sueiga pas Martyną Jankų''. 2018 metais Lietuva minės ne tik Vydūno 150-ąjį, bet ir Martyno Jankaus 160-ąjį jubiliejų. Tad, savo laikmečio šviesuliai, bičiuliai, bendražygiai, kovoję už lietuvybę ir dorą, toliau koja kojon veda mus Tėvynės meilės takais.


Organizatorių inf.

 

Plenero organizatorius:

Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejus

 

Plenero organizavimą remia:

Kultūros taryba

Pagėgių savivaldybės administracija

 

Plenero partneriai:

Pagėgių krašto turizmo informacijos centras

Nidos menininkų asociacija „TILTAS“

Kintų Vydūno kultūros centras

Lumpėnų seniūnija

 

Pabėgių savivaldybės M. Jankaus muziejus, Mažosios Lietuvos paveikslų sodas, Bitėnai
2018 08 01 - 2018 08 11
 
Atgal