Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2018-08-10

Šiuolaikinės lietuvių grafikos paroda, skirta Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui

Paroda "Kontrapunktai" atidaroma rugpjūčio 15 d., 18 val. galerijoje „Anita Beckers. Contemporary Art and Projects“, Frankfurte prie Maino
Reikšmingą jubiliejinę datą palydinčioje parodoje siekiama atskleisti plačią Lietuvos grafikos panoramos įvairovę, žanrų, bei stilių gausą, išryškinti dominuojančias menines kryptis ir tendencijas. Parodoje dalyvauja 19 ryškiausių kelių kartų nūdienos grafikų, pelniusių pripažinimą ne tik Lietuvoje, bet ir tarptautinėse parodose. Jų kūryba, kaip ir kontrapunktai, turi ryškias ir savitas linijas, suskamba savarankiškais balsais, susijungiančias į darnų melodijų ansamblį, kurio primarijumi galima vadinti Petrą Repšį.

Tai universalus vyresnės kartos menininkas (grafikas, skulptorius, freskų ir medalių autorius), kurio ekspresyvūs ofortai Vilniaus tema ne tik įamžina barokinio miesto paminklus, bet ir atskleidžia vaizdingą apleistų senamiesčio kampelių grožį. Serigrafijos pradininko Lietuvoje Mikalojaus Povilo Vilučio kūriniai, tarsi savotiškas teatras, kuriame veikia charakteriniai personažai, kalbantys dekoratyvia užslėptų simbolių kalba.


Irena Daukšaitė-Guobienė, Danutė Gražienė, Elvyra Katalina Kriaučiūnaitė, Joana Plikionytė-Bružienė, Jūratė Stauskaitė, Nijolė Šaltenytė, Nijolė Ingelavičiūtė-Vilutienė – tai vadinamoji „moteriškoji“ karta, su kuria lietuvių grafikoje išpopuliarėjo metalo technikos, atsirado daugiau emocionalumo, jausmingumo ir abstrahuotos raiškos. Kamerinėmis intonacijomis šią kryptį pratęsė jaunesnės kartos kūrėjos Lida Dubauskienė ir Eglė Kuckaitė.


Socialinių stereotipų persotinta kasdienybė, santykiai tarp lyčių, moters įvaizdžio klišės yra pagrindinė Laisvydės Šalčiūtės kūrinių medžiaga. Žaidimas kultūrinėmis citatomis, inspiracijų ieškojimas praeities kultūrų lobyne – dažnas reiškinys postmodernistinėje dailės situacijoje – būdingas Eglei Vertelkaitei, Birutei Zokaitytei. Ekspoziciją papildo ryški ir įsimenanti jauniausios Lietuvos grafikų kartos atstovų kūryba: Augustas Bidlauskas, Inga Dargužytė, Tadas Gindrėnas, Kristina Norvilaitė, Jūratė Rekevičiūtė.


Pristatomų menininkų kūryboje regimas platus dailės tendencijų spektras, stilistinė ir technikų įvairovė. Greta populiarių įprastų grafikos technikų (klasikinio oforto, litografijos, linoraižinio ar šilkografijos), ieškoma naujų modernistinės išraiškos priemonių, pasitelkiamos skaitmeninės technologijos, autorinis rankų darbo popierius.


Visi parodos dalyviai užima reikšmingą vietą šiuolaikinio lietuvių meno kontekste. Juos jungia keliamų idėjų aktualumas, meninės formos įtaigumas ir didžiulis kūrybinis potencialas. Jų meninio braižo individualumas nulemia margaspalvę lietuvių grafikos panoramą.

 

 

Parodos iniciatorė Gabrielė Gylytė-Hein
Kuratorė Regina Urbonienė
Organizatorius: Lietuvos-Vokietijos forumas

Galerija „Anita Beckers. Contemporary Art and Projects“ Braubachstrasse 9, Frankfurtas prie Maino, Vokietija
2018 08 15
 
Atgal