Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2018-09-10

Živilės Jasutytės ir Lilijos Valatkienės paroda "AMBULATORIJA"

Paroda atidaroma rugsėjo 18 d., 18 val., VDA Tekstilės galerijoje ARTIFEX
Prabėgusio laiko ir vilties atgarsiai – žurnalistės, fotomenininkės Lilijos Valatkienės ir dailininkės Živilės Jasutytės kūryboje suteikia galimybę prisiminti senuosius Lietuvos sveikatos punktus ir patirti būties terapiją.

Visos istorijos kažkaip prasideda... Šį kartą susitiko dailininkė Živilė Jasutytė, kuri buvo paveldėjusi seną, tarybinių laikų medicininę spintelę ir žurnalistė, fotomenininkė Lilija Valatkienė, kuriai buvo lemta atverti nuo 1996 metų nebeveikiančios ambulatorijos pastato duris ir atrasti ten tikrą lobį.

Prabėgęs laikas, netekę prasmės medicininiai instrumentai, nebesvarbūs dokumentai, tiesiog nebesuvokiami daiktai, pasėjo nerimą ir paskatino kurti. Taip gimė istorija, kuri pasakoja apie atrodo vakar pasibaigusį XX amžių, o bergždi daiktai liudija mūsų būtį vakar, šiandien ir rytoj.


„Ambulatorijoje“ objektų emocinis ir išorinis ,,svoris” suteikia galimybę patirti iliuzinę kelionę laiku, kurios gale turėtų paaiškėti, kad tos kelionės praeitin iš tiesų nėra, o yra tik saviapgaulė, kad tik kiti pasilieka ir tik tu visuomet esi tas išrinktasis, kuriam lemta kažkur tolti, paliekant kitus, tik jokiu būdu ne save. Žiūrovas gali nusistatyti sau realybės diagnozę, apie tai, jog žmogus visuomet yra čia ir dabar, kad jis iš tiesų niekur nekeliauja, net jei tuo metu yra kelionėje ir neturi galimybės pabėgti nuo poreikio būti šalia “Ambulatorijos”, kuri, galbūt, yra tik odontologijos kabinetas, o gal garsiausias pasaulio Vatikano muziejus.
Gal kas nors iš lankytojų supras ir daugiau. Bet kokiu atveju kiekvienas turės galimybę ambulatorijos kunstkameroje mintimis prigulti į seną ligoninės lovą ir atgauti jėgas, kurių reikia vis bandant pabėgti nuo savo laikinumo ir trapumo.


,,Laiko relikvijos” (autentiški senieji artefaktai, kurie tik daliai yra atpažįstami) kuria atstumą tarp dalyvio ir jo aplinkos, leisdami jaustis ,,saugiai”. Objektai vizualiai įdomūs, įtraukiantys mąstyti ir tyrinėti, galbūt hipnotizuojantys ir padedantys atitrūkti nuo ,,čia ir dabar” kasdienybės. Atveriantys galimybę naujoms istorinėms žinioms ir tuo pačiu sureikšminantys patį tyrimo objektą. Šiuo atveju mediciną.


Kas vaikystėje nėra lipęs ant svarstyklių ar matavęsis savo ūgio virpėdamas iš jaudulio? Senose naujagimio svarstyklėse tiek jaunas, tiek senas šiandien tegalės pasisverti savo sielą.


Projektas skiriamas visiems gydytojams ir pacientams: nuo šimtmečio gydytojo Jono Basanavičiaus iki šių dienų medikų. Chirurgams, pediatrams, stomatologams, psichologams ir psichiatrams, sesutėms, sanitarams, farmacininkams, krizių specialistams, socialiniams darbuotojams, draugams ir pažįstamiems, kurie savo buvimu ar žodžiu yra prisidėję prie visuomenės kūno ir sielos gerovės.

 

Paroda veiks iki rugsėjo 29 d.

VDA galerija "Artifex", Gaono g. 1, Vilnius
2018 09 18 - 2018 09 29
 
Atgal