Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2018-09-17

Kultūros darbuotojai reikalavo kultūringų atlyginimų

Šiandien V. Kudirkos aikštėje rinkosi kultūros darbuotojai ir mylėtojai į protestą „Kultūros darbuotojai nori gyventi oriai“. Atlyginimai kultūros ir meno darbuotojams nedidinti nuo 2016 metų ir yra mažiausi visame viešajame sektoriuje Lietuvoje, o vidutinis kultūros srities darbuotojų darbo užmokestis yra trečias mažiausias visoje Europos Sąjungoje.

 Protesto dalyviai buvo kviečiami pasirašyti peticiją. Peticiją dar vis galima pasirašyti internetu, paspaudus šią nuorodą:

https://www.peticijos.lt/visos/74853


Kultūros lauko bendruomenė tvirtino nusivylusi derybomis su Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir kitomis valdžios institucijomis dėl kultūros sektoriaus darbuotojų atlyginimų didinimo 2019 metais. Lietuvos Respublikos Trišalės tarybos Kultūros komitetas, atstovaujantis profesinių sąjungų nacionalinės organizacijoms, prašė 2019 metų biudžete numatyti 30 mln. eurų ir nuo 2019 m. sausio 1 d. kiekvienam kultūros darbuotojui padidinti atlyginimą vidutiniškai 150 eurų. Deja, bet Kultūros ministerija (LR Vyriausybės kanceliarijos 2018 m. birželio 27 d. pasitarimo pas Ministrą pirmininką protokoliniu sprendimu) 2019 metais pasiūlė tik 3,5 mln. eurų, t.y. vidutiniškai 21 euru padidinti kiekvieno kultūros darbuotojo atlyginimą.

 


Anot piketo organizatorių, nevykdomas ir Lietuvos Respublikos XVII Vyriausybės programos pažadas suvienodinti kultūros ir švietimo sektorių atlyginimų vidurkius. 2017 m. Lietuvoje kultūros srities darbuotojų vidutinis darbo užmokestis buvo 593 eurai atskaičius mokesčius, kai tuo pačiu laikotarpiu šalies vidurkis – 747 eurai po mokesčių.

 


Pasak peticijos autorių, nesprendžiama darbo užmokesčio didinimo problema sąlygoja nuolatinį kultūros darbuotojų skaičiaus mažėjimą (nuo 13,5 tūkst. 2014 m. iki 13,3 tūkst. 2017 m.), formuoja kitas sudėtingas kultūros lauko situacijas: kultūros įstaigose regionuose ima trūkti profesionalių darbuotojų, neatvyksta dirbti jauni, įgiję kultūros ar meno srities išsilavinimą specialistai, o tai neišvengiamai neigiamai veikia kultūros paslaugų kokybę.

 


Lietuvos Respublikos Trišalės tarybos Kultūros komitetas kreipėsi į visas valdžios institucijas. Galiausiai inicijavo protesto akciją „Deklaracijų laikas baigėsi – kultūros darbuotojai nori gyventi oriai!“, kuria siekė atkreipti visuomenės dėmesį į kultūros sektoriaus problemas.

 


Trumpam į aikštę išėjusi kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson plačiau komentuoti situaciją atsisakė. Buvęs kultūros ministras Šarūnas Birutis prognozavo, jog kultūros darbuotojų atlyginimai kils. Prisiminęs savo kadenciją ir analogišką situaciją, eksministras teigė, jog „blogiausiu atveju Seimas tars savo žodį“.


Aikštėje susirinko nemažai piketuotojų iš įvairių Lietuvos rajonų. Vėliavomis plevėsavo Lietuvos bibliotekininkų sąjungos, Rietavo kultūros centro, Mažeikių viešosios bibliotekos, Kauno apskrities viešosios bibliotekos profsąjungos, Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro atstovai. Buvo dainuojamos perdirbtos lietuvių šventėse pamėgtos dainos. Skanduoti tokie moto: „Norim kultūros, o ne chaltūros“, „Norim algos, nenorim pašalpos“, „Lietuva be kultūros – Lietuva be ateities“. Įvairiomis frazėmis, šūkiais kultūros ministrė kviesta sugrįžti į aikštę, tačiau derybos tęsėsi ne viešumoje, o Vyriausybės rūmuose.


Lietuvos dailininkų sąjunga taip pat siekia, jog kultūros lauko darbuotojams būtų užtikrinti sąžiningi atlygiai. Keletą metų siūloma ir reikalaujama, jog šalyje palaipsniui būtų diegiamas valstybinio finansavimo mechanizmas, leidžiantis mokėti kūrėjams honorarus už dalyvavimą parodose. Ir jau daugybė metų prašoma įstatymo, įpareigojančio statytojus skirti 1–2 procentus nuo bendros statybų sąmatos vizualiųjų menų įsigijimui/sukūrimui, statant valstybinės reikšmės visuomeninius pastatus.


Tekstą parengė ir protestą nuotraukose įamžino Austėja Mikuckytė-Mateikienė

Daugiau nuotraukų LDS Facebook paskyroje: Lietuvos dailininkų sąjunga

 

 

 

 

 

 
Atgal