Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2018-09-26

Kotrynos Šešelgytės akvarelės darbų paroda „Tarp Japonijos ir Lietuvos“

Paroda atidaroma spalio 1 d., pirmadienį, 17.30 val., Rašytojų sąjungoje
Japonija - Tekančios saulės šalis, tolima, bet kartu ir artima lietuviams, ypač žmonių santykyje su gamta. Japonai, taip pat, kaip ir lietuvių protėviai, gyveno arčiau gamtos.

Kviečiame atrasti, pajusti ir pamatyti, kaip Kotryna Šešelgytė mato ir pavaizduoja gamtą popieriuje akvarele. „Darbuose norėjau parodyti Japonijos gamtinę, religinę pusę, žmonių jautrumą jai.“ Kotryna


Akvarelės parodoje eksponuojami darbai sukurti Lietuvoje ir Japonijoje.

 

Parodos atidarymo metu kviečiame pasiklausyti japoniškų kūrinių (atl. Dalia Šešelgienė, Saulė Lapėnaitė) bei pranešimo apie japonų santykį su gamta, kaip jis atsispindi shinto ir japoniškoje pasaulėžiūroje (pranešėjas japonologas Ignas Čepelė).

 

“Yra mažų mažiausiai trys veiksniai, kurie japoniškąjį religingumą filosofiškai skiria nuo vakarietiškos. Tai: „aš“, „gamta“ ir „absoliutinimas“. „Aš“ supratimas šintoistinėje ir budistinėje Japonijoje ryškiai skiriasi nuo vakarietiškojo monoteizmo; „gamtą“ japonai mano esant šventą, vakariečiai tokios didelės pagarbos jai neteikia. Kalbant apie „absoliutinimą“, japonai dėl specifinio religingumo, yra mažiau į ją linkę nei vakariečiai.


Dieviškumas Motinoje gamtoje gaubia viską – žmones, medžius, augalus, uolas, fontanus ir t. t. Budistams ir šintoistams Aukščiausioji tikrovė neegzistuoja anapus gamtos. Kitaip tariant, dieviškumas gamtai yra vidujiškas. Japonams žmonės ir gamta yra „vienis“, taigi jie priklausomi vienas nuo kito ir neišskiriami. Žmonės yra gamtos dalis. Tarp jų nėra jokios ryškesnės distinkcijos ar barjero.


Kalbant apie meilę ar pagarbą Gamtai ir gyvūnams, japonų kultūra yra išties turtinga. Iki pat šių dienų japonai su jais elgiasi beveik kaip su religinėmis dvasiomis.”


(Kagefumi Ueno, Japonijos ambasadorius prie Šventojo Sosto)

 

Paroda veiks iki spalio 21 d.

 

Rašytojų sąjunga, K. Sirvydo g. 6, Vilnius
2018 10 01 – 2018 10 21
 
Atgal