Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2018-10-01

Estampo paroda „ŠIMTMEČIO LAKŠTAI“

Paroda atidaroma spalio 5 d., penktadienį, 17 val., LDS galerijoje "Arka"
Lakštinės grafikos kūrinys – tai ant popieriaus atspaustas atvaizdas, arba estampas (estamper prancūziškai reiškia „atspausti, spausdinti“). Iš pradžių estampu vadinti tik vario ir plieno raižiniai, vėliau – įvairiomis technikomis ir nuo įvairių metalo, medžio, linoleumo ar akmens plokščių, kuriose yra išraižytas arba išėsdintas atvaizdas, atlikti atspaudai.

Estampai skirstomi į keturias grupes: iškiliosios, giliosios, plokščiosios ir trafaretinės spaudos būdu sukurtus atspaudus. XX a. imta žymėti kūrinio pavadinimą, techniką, sukūrimo datą, atspaudo eilės numerį ir bendrą atspaudų skaičių. Ir nors nuo tos pačios plokštės gali būti atspaudžiama išties nemažai atspaudų, tačiau kiekvienas estampas yra ne reprodukcija, o originalas – t.y. unikalus grafikos kūrinys.


Lietuvoje kuria ir parodose dalyvauja keli šimtai profesionalių grafikų. Nuo 1995 m. apžvalgines estampo parodas rengdavo Vilniaus grafikos meno centras, tačiau nepaisant didelio dailininkų susidomėjimo ir aktyvumo, tradicija siekusi tapti paroda 2011 m. įvyko paskutinį kartą. Dailininkams, kuriantiems lakštinę grafiką, tokia paroda yra labai svarbi ir reikšminga. Kiekvienas grafikas per metus sukuria darbų, tačiau retas gali kasmet surengti personalinę savo kūrinių parodą. Apžvalginės parodos suteikia galimybę periodiškai susiburti grafikų bendruomenei, vienumoje kuriantiems menininkams neprarasti saito su viešuoju kultūriniu gyvenimu, bendroje ekspozicijoje pasirodyti platesnei žiūrovų auditorijai, pamatyti kolegų darbus, susipažinti su naujais kūrėjais ir naujomis grafikos tendencijomis, pasidžiaugti meninės raiškos įvairove.


Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetis – tarsi simboliškas taškas, nuo kurio norisi atsispirti ir prasmingai įžengti į naująjį šimtmetį. Valstybei svarbūs metai – ypatinga proga ne tik atgaivinti nutrūkusias kasmetines estampo parodas, bet ir pradėti kurti naują tradiciją. Todėl parodos rengėjai, siekdami ekspozicijai suteikti kokybiškai tvirtesnį pagrindą, paskelbė parodą atrankine. Atrankos komisija įvertino 64 paraiškas; parodai atrinkta daugiau kaip 40 dailininkų, eksponuojama beveik 70 pastaraisiais metais sukurtų estampų. Parodoje pristatomi iškiliosios spaudos ir giliaspaudės darbai – daugiausia linoraižiniai ir oforto technika sukurti atspaudai; kolekciją papildo keletas litografijų bei pora šilkografijos pavyzdžių. Rengėjai džiaugiasi, kad panoraminė ekspozicijos erdvė subūrė įvairių kartų lakštinės grafikos profesionalus, puoselėjančius kūrybą klasikinėmis grafikos technikomis. Šalia klasikų ir žymiausių dailininkų pristatomi ir jaunieji estampo kūrėjai; tarp didžiųjų miestų grafikos meistrų ir profesionalūs dailininkai iš Lietuvos regionų, taip pat svetur kuriantys Lietuvos menininkai.


Parodą organizuoja: Lietuvos dailininkų sąjunga ir LDS galerija „Arka“


Parodos koordinatorė – Ugnė Žilytė


Kūrinių atrankos komisija:
Eglė Vertelkaitė, grafikė, Vilniaus J. Vienožinskio dailės mokyklos mokytoja ir Vilniaus dailės akademijos dėstytoja
Agnė Dautartaitė Krutulė, grafikė, Vilniaus dailės akademijos dėstytoja
Jurga Minčinauskienė, dailėtyrininkė, Vilniaus grafikos meno centro vadovė
Kotryna Džilavjan, dailėtyrininkė, Dailininkų sąjungos ir Pamėnkalnio galerijų vadovė 
Evelina Januškaitė Krupavičė, dailėtyrininkė, LDS galerijos „Arka“ vadovė

 

Paroda LDS galerijoje „Arka“ veiks iki spalio 31 d.

LDS galerija "Arka", Aušros Vartų g. 7, Vilnius
2018 10 05 – 2018 10 31
 
Atgal