Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2018-11-26

Finansinės sąlygos dailininkams Lietuvoje ir Islandijoje

2018 m. lapkričio 20 dieną Lietuvos dailininkų sąjungos būstinėje lankėsi Islandijos dailininkų sąjungos pirmininkė Anna Eyjólfsdóttir. Susitikime su LDS pirmininke Edita Utariene aptarti abiejų šalių dailininkų bendruomenių lūkesčiai, pasidalinta patirtimi ir bendradarbiavimo galimybėmis.

Nuotraukoje: Islandijos dailininkų sąjungos pirmininkė A. Eyjólfsdóttir ir LDS pirmininkė E. Utarienė.

 

Islandijos atstovė papasakojo, kad Islandijoje pagaliau žengtas pirmas žingsnis dailininkams mokant atlygį už dalyvavimą parodose. Nuo 2017 metų Islandijoje pradėta mokėti vizualiųjų menų kūrėjams už darbą eksponuojant parodą, kurioje dailininkas(-ė) dalyvauja ar kurią jis (ji) organizuoja. Tad Islandijoje dailininkams sumokama ne už pačią parodą, bet už techninius darbus, parodos viešinimą ir t. t. Valandinis įkainis – apie 50 eurų.


LDS pirmininkė E. Utarienė papasakojo, jog šiek tiek kitokio atlygio už parodas modelio siekiama ir Lietuvoje. Viliamasi, jog Lietuvoje mokėti dailininkams bus galima ne tik už pasiruošimo darbus, bet ir už pačią parodą. Maždaug prieš mėnesį Lietuvos dailininkų sąjungos būstinė gavo finansavimą tyrimui šia tema: „Taikomasis tyrimas dėl teisingo atlygio už parodas vizualiųjų menų kūrėjams. Aplinkos analizė“. Kampanija Lietuvoje pradėta vykdyti 2015 metais, keliant šią problemą aukščiausiu lygiu (tarptautinėje kūrybinių sąjungų konferencijoje, LR Kultūros ministerijoje, LR Seimo Kultūros komitete ir t.t.).


A. Eyjólfsdóttir žavėjosi Lietuvoje egzistuojančio Meno kūrėjo statuso sistema, socialinėmis garantijomis, kurias suteikia šis statusas. Tačiau Lietuvoje šiuo metu iškilęs naujas rūpestis, kad vykdoma mokestinė reforma nepakenktų dailininkams. LDS iniciatyva dailininkų naudai jau koreguojami mokesčių projektai dirbant pagal Autorines sutartis ir Individualią veiklą.


Islandijos dailininkų sąjunga vykdo meninį projektą, apjungiantį Lietuvos, Lenkijos ir Islandijos dailininkus. Susitikimo metu nutarta bendradarbiauti ir ateityje – kviesti menininkus reziduoti, mainytis kūriniais parodoms, parodomis. Islandijos dailininkų sąjunga turi du dailininkų studijoms/rezidencijoms skirtus perstatytus buvusių gamyklų pastatus. LDS išsakė galimybę šiltuoju metų laikotarpiu Islandijos menininkams reziduoti Palangos „Dailininkų namuose“, taip pat kalbėta apie galimybę dailininkams keistis asmeninėmis dirbtuvėmis abiejose šalyse.


Lietuvos dailininkų sąjungos informacija

 

 
Atgal