Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2018-11-30

Tarptautinės meno asociacijos generalinė asamblėja ir simpoziumas Briuselyje „Atlygio už eksponavimą teisė Europoje 2018“

2018 m. lapkričio 22 ir 23 d. Briuselyje (Belgijoje) vyko kasmet Tarptautinės meno asociacijos (IAA / AIAP) organizuojama generalinė asamblėja ir simpoziumas.

Tarptautinė meno asociacija (IAA / AIAP) buvo įkurta 1954 metais UNESCO ir 92 nacionalinių komitetų iniciatyva ir yra didžiausia nevyriausybinė organizacija narių skaičiumi. Lietuvos dailininkų sąjunga – šios asociacijos narė.


Lapkričio 22 dieną Briuselyje vykęs simpoziumas „Atlygio už eksponavimą teisė Europoje 2018“ buvo skirtas teisingo atlygio dailininkams problemoms spręsti. Simpoziumo metu skaityti pranešimai apie atlygio už eksponavimą modelius ir teisingo užmokesčio dailininkams kampanijas Europoje ir už jos ribų.


Lietuvos dailininkų sąjunga į Tarptautinę meno asociacijos generalinę asamblėją ir simpoziumą šį kartą delegavo LDS viešųjų ryšių specialistę dailėtyrininkę Austėją Mikuckytę-Mateikienę ir Lietuvos dailininkų sąjungos narę medalininkę Liną Kalinauskaitę. Asamblėjoje ir simpoziume dalyvavo 23 valstybių dailininkų organizacijų atstovai: Graikijos, Kroatijos, Šveicarijos, Vokietijos, Kanados, Belgijos, Turkijos, Islandijos, Prancūzijos, Norvegijos, Rusijos, Belgijos, Švedijos, Slovakijos, Jungtinės Karalystės, Liuksenburgo, Suomijos, Lenkijos, Nyderlandų, Lietuvos, Austrijos, Danijos, Jungtinių Amerikos Valstijų.


Tarptautinės meno asociacijos Europoje prezidentas (The International Association of Art (IAA) Europe) Werner Schaub pastebi, jog, priešingai nei kitų meno rūšių kūrėjams, vizualiojo meno atstovams beveik niekada neatlyginamas jų darbų pristatymas publikai. Todėl atlygis už eksponavimą Europos šalyse jau daug metų yra svarbi tema ir dailininkų organizacijos kviečia šiai neteisybei paskelbti galą. Iniciatyvos grįžti prie šios temos šįsyk ėmėsi Tarptautinės meno asociacijos Nacionalinis vokiečių komitetas.


Gerąją praktiką pirmiausia pristatė švedai, kurių modelio pavyzdžiu, jį modifikavus pagal savos šalies specifiką, jau naudojasi ir dalis kitų tautų. Modelių taikymas tebereikalauja tobulinimo, tačiau dailininkams įvairiomis formomis už parodas gana sėkmingai mokama ir Vokietijoje, Kanadoje, Norvegijoje, Prancūzijoje, Olandijoje. VG Bild-Kunst sąjunga pristatė bendrus atlygio už parodas teisinius ir praktinius aspektus. Galiausiai Suomijos, JK ir Austrijos atstovai pristatė savo teisingo apmokėjimo dailininkams gaires ir kampanijas, skirtas tam, kad siekiai taptų realybe.


Lietuvos dailininkų sąjunga taip pat jau kurį laiką kryptingai analizuoja menininko padėtį socialiniame fone, diskutuoja įvairiuose forumuose ir primena apie būtinybę dailininkams apmokėti už jų kūrybos viešinimą – parodų rengimą, dalyvavimą projektuose. Lietuvoje, kaip žinoma, sėkmingai veikia Meno kūrėjo statuso teikiami privalumai menininkams.


Atsižvelgiant į tai, kad 2019 metais vyks Europos Parlamento rinkimai, šis simpoziumas – svarbus žingsnis, norint į šią problemą atkreipti europinio masto politikų dėmesį.


Būtent teisingo atlygio vizualiųjų menų kūrėjams klausimas bus vienas iš pagrindinių Europos generalinėje asamblėjoje naujai išrinktiems Tarptautinės meno asociacijos (IAA) Europoje Prezidentui bei Vykdomajam komitetui. Pastarasis renkamas trijų metų kadencijai, jį sudaro 9 nariai.


Andrea Křístek Kozárová (Slovakijos vizualiųjų menų sąjunga) išrinkta viceprezidente ir prezidentės pareigas pradės eiti po metų. Iki tol prezidentu pasilieka Werner Schaub.


IAA Vykdomojo komiteto nariais išrinkti ir patvirtinti:


Stelios Panagiotopoulos – Graikijos dailės rūmai (Chamber of Fine Arts of Greece (IAA NC Greece))
Edita Utarienė – Lietuvos Dailininku Sajunga (IAA NC Lithuania)
Hilde Tørdal – Norvegų vizualieji menininkai (Norske Billedkunstnere NBK (IAA NC Norway))
Maria Moroz – Lenkijos menininkų asociacija (Związek Polskich Artystów Plastyków ZPAP (IAA NC Poland))
Andrea Křístek Kozárová, viceprezidentė – Slovakijos vizualiųjų menų sąjunga (Slovenská výtvarná únia (IAA NC Slovakia))
Werner Schaub, prezidentas – Tarptautinė dailės draugija (Internationale Gesellschaft der Bildenden Künste IGBK (IAA NC Germany))
Teemu Mäki – Suomijos menininkų asociacija (Suomen Taiteilijaseura (IAA NC Finland))
Anders Werdelin, iždininkas – Danijos dailės konfederacija (Billedkunstnernes Forbund BKF (IAA NC Denmark))
Pontus Raud – Švedijos dailininkų sąjunga (Konstnärernas Riksorganisation KRO (IAA NC Sweden))


Lietuvos dailininkų sąjungos informacija

 
Atgal