Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2019-03-05

Gražinos Marijos Masytės-Baskienės scenografijų ir akvarelių paroda

Kovo 2–31 d. kviečiame į Gražinos Marijos Masytės-Baskienės scenografijų ir akvarelių parodą Nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje (Gedimino pr. 51, Vilnius).

2013 m. Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras išleido knygą „Ten, kur viskas daug labiau: Masytė-Baskienė Gražina Marija teatro dailininkė“.

 

Ji kūrė scenografiją teatro ir televizijos spektakliams. Teatre plėtojo modernios daiktinės aplinkos scenografiją. Jos scenografija pasižymi minimalistine plastine kalba, fragmentiškomis kompozicijomis, vyrauja poetinės metaforos. Knygoje – 1963–1999 m. scenografijos. G. M. Masytė-Baskienė sukūrė scenografijas pirmai Dainų dainelei (1974 m.) ir Sveikinimo koncertams (1995–1997 m.) Lietuvos televizijoje.

 

Ankstesnių parodų akvarelių, patalpintų www.youtube.com, randamų pasirinkus MUSIC ir surinkus žodžius Antanas Baskas, vertinimai:


Aldona Dapkutė, dailėtyrininkė:
 „Vanduo, medžių lapija, dangus, atspindžiai – visa turi savo substanciją, kuri sukuriama iš potėpio krypčių, faktūrų, persišviečiančių sluoksnių. Ypatingo gaivumo akvarelėms teikia spalvos – rausvos, mėlynos, alyvinės, žalsvos. Daug įvairių jų atspalvių, pustonių. Kokios nors sodrios, stiprios dėmės atsiradimas tik dar labiau išryškina spalvinės gamos subtilumą ir rafinuotą akvarelinį skaidrumą. Iš spalvų derinio atsiranda ir šviesa, kiekviename darbe yra to kiek nerealaus švytėjimo.“


Nijolė Nevčesauskienė, dailėtyrininkė: „Motyvams išskirtinio savitumo suteikia šviesa. Būtent šviesos šaltinis, kontrastas, jos slystelėjimas iš už medžių ar kalvų atveria įvairiausių nuotaikų niuansus. Panašiai kaip M. K. Čiurlionio kūriniuose, šviesa nušviečia visa mistiškos nuotaikos dvelksmu.“


Dr. Nijolė Tumėnienė, menotyrininkė:
 „Ramybe ir harmonija alsuojanti kūryba. Žiūrėdamas į jos meistriškai nulietas akvareles, jauti meilę gamtai, jos sukeltų nuotaikų dvelksmą. Motyvai paprastučiai, nesudėtingi: kalvoti laukai, upelis ar ežeras, netikėtomis spalvomis nutvieskęs dangų ir žemę saulėlydis. Taip gali tapyti žmogus, kuris kasdien stebi gamtą, medituoja joje ir mato ją esteto akimis. Taip tipiški lietuviškos gamtos vaizdai įgiję poetinio polėkio sparnus. Juose laikas ramus, gamta lyg snaudžianti, begalinė ir amžina, nesvarbu, ar tai bus apniukusi diena, ar saulės nutviekstas peizažas. Ramiai nuteikia dažnai horizontaliai tekantis ritmas, minkštai besiliejanti meistriška akvarelinė tapyba.


Viena svarbiausių meninės raiškos priemonių – tolumon viliojanti erdvė, šviesos švytėjimas, persmelkiantis visus vaizduojamus elementus, ir subtiliai niuansuotas melsvų žalsvų tonų koloritas, pagyvintas šiltais gelsvais ar plytinės spalvos akcentais, dažniausiai artimiausiame paveikslo plane. Dailininkė nuostabiai jaučia žemės, vandens ir dangaus vienybę, kurią perteikia ramiu poetišku jų tarpusavio dialogu. Jos geriausi paveikslai kupini sunkiai nusakomos paslapties ir taurios dvasios. Jie pavergia stebėtina tyla, susikaupimu, ramybe.


Gražinos Marijos Masytės -Baskienės kūryba skatina susimąstyti apie nūdieną, apie žmogaus gyvenimo tikslą ir sąžiningą vykdymą jam patikėtos misijos žemėje.“

 

Paroda veiks iki kovo 30 dienos. 

Nacionalinė M. Mažvydo biblioteka(Gedimino pr. 51, Vilnius).
2019 03 02 - 03 31
 
Atgal