Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2019-03-14

Paroda "Lietuvos heraldika" iš dailininko Arvydo Každailio studijos

Paroda atidaroma kovo 18 d., pirmadienį, 18 val., LDS galerijoje "Arka"
Ši paroda - tai vientisas autoriaus meistrystę ir platų jo įvaldytų heraldikos sričių diapazoną pristatantis rinkinys. Dar 1966 m. Arvydas Každailis formavo Panevėžio herbą, kuris vėliau tapo rajono herbu. Tai buvo Každailio darbo su heraldika pradžia.

Paroda pristatoma kartu su dar dviem išskirtinėm ekspozicijom - Arvydo Každailio ofortų ciklu „Pro vagono langą“ bei Agnės Indrės Každailytės (1963-2015) "Knygų dailės" paroda.

Parodą sudaro trys teminės dalys:
1) Valstybės heraldika. Kone visa pagrindinė valstybės heraldika yra sukurta Arvydo Každailio. Tarp jo kūrinių: valstybės herbas, valstybės prezidento vėliava, istorinė valstybės vėliava, lito ir euro herbinė pusė (bendraautorius: skulptorius A. Žukauskas), Dzūkijos regiono heraldika.


2) Municipalinė. Tai – savivaldos heraldikos komplektas. Jame – apskričių heraldika: Vilniaus, Klaipėdos, Marijampolės, Telšių, Tauragės. Arvydas Každailis yra sukūręs virš 100 savivaldos herbų.


3) Personalinė. Skirstoma į:
• Nobilituotieji (kilmingieji). Parodoje pristatomi unijiniai europinės ir vietinės kilmės herbai, skirti didiesiems feodalams, kunigaikščiams: Pacams, Radviloms ir t. t. Kuriant šią heraldiką, yra atliekama rekonstrukcija, pritaikant autorinį dizainą.


• Giminių arba šeimų. Tokių herbų Arvydas Každailis yra sukūręs arti 30-ties ir toliau dirba šioje srityje.


Parodoje bus eksponuojami kūrinių originalai, eskizai, projektai. Ketinama pristatyti ir heraldinius žemėlapius: XVIII a. LDK, Žemaitijos, Dzūkijos, Varėnos.

 

Arvydas Každailis (g. 1939 m.) – žymus Lietuvos grafikas, knygų iliustratorius, Lietuvos Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas. Ši paroda atskleidžia dailininką kaip universalų kūrėją, puikiai perpratusį heraldikos paslaptis ir gebantį išlaisvinti fantaziją laisvojoje kūryboje.

 

Galerijoje "Arka" atidaromoje retrospektyvoje paroda „Lietuvos heraldika iš dailininko studijos“ pristatoma kartu su ofortų ekspozicija „Pro vagono langą“, bei Agnės Indrės Každailytės (1963-2015) "Knygų dailės" paroda. Tai – ilgai rengta paroda/instaliacija, konceptualiai orientuota į Lietuvos istoriją.

 

Parodos LDS galerijoje "Arka" veiks iki balandžio 8 d., pirmadienio.

 

Parodą iš dalies remia: Lietuvos dailininkų sąjunga, Lietuvos kultūros taryba, LR Kultūros ministerija, Jūrės medis.

 

Galerijos darbo laikas:

II-V 12-19

VI 12-16

Balandžio 8 d., pirmadienį, galerija dirbs 12-18 val.

 

LDS galerija "Arka", Aušros Vartų g. 7, Vilnius
2019 03 18 - 2019 04 08
 
Atgal