Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2019-03-14

Agnės Indrės Každailytės (1963-2015) kūrybos paroda "Knygų dailė"

Paroda atidaroma kovo 18 d., pirmadienį, 18 val., LDS galerijoje "Arka"
Agnės Každailytės vardą galima būtų įrašyti prie iškiliausių Lietuvos knygų dailininkų. Užsienyje išleistose knygose jos kūriniai skirti pirmiausia jaunimui ir išsiskiria užbaigtumu bei ypatingai įtaigiu personažų pateikimu.

Parodos atidarymo metu bus pristatytas išleistas autorės parodos katalogas.

Dėl meistriškumo ir dėmesio personažų psichologijai dailininkę pagrįstai galime vadinti dailininke fizionomiste. Jos kūrybos erdvė plati: nuo Lietuvos konstitucijos pristatymo vaikams iki Shakespeare‘o ir Oscaro Wilde‘o. Dailininkė dirbo Lietuvos bei užsienio (Eislinger, Grimpres) leidykloms.


Indrė Agnė Každailytė, būdama uždaro būdo, parodų nerengė, be to, didžioji dalis jos kūrinių išleista užsienio šalyse ir jos kūriniai liko mažai žinomi, todėl prasminga su jos kūryba supažindinti platesnę visuomenę ir taip įrašyti dailininkės kūrybinį palikimą į Lietuvos knygų dailės kontekstą. 2010 m. ji dalyvavo vaikų knygos mugėje Bolonijoje, 2003 m. – gražiausios knygos konkurse, o 2003 m. jos iliustruotas leidinys „Konstitucija vaikams“ IBBI Lietuvos skyriaus išrinktas kaip meniškiausia knyga vaikams. Parodą lydės A. Každailytės kūrybą koncentruotai pristatantis leidinys. Ateityje būtų siekiama perleisti lietuviškai geriausius jos kūrinius užsienio leidykloms, supažindinančius jaunimą su Europos literatūros klasika.

 

"Každailytės klasikos kūriniai suformuoja ją kaip fantazijos ir savito braižo knygų dailininkę, į iliustracijos „kasdienybę“ įvedusią įvairiausius sapnų, svajonių ir įsivaizdavimų pavidalus. Jos XX a. 10 deš. sukurtas iliustracijas galime laikyti brandžios kūrybos vaisiais, tai klasikos iliustracijos, išleistos užsienyje: Jonatano Svifto „Guliverio kelionės“ (Verlag J. F. Schreiber, 1993), „Mėlynbarzdis“ (Grimm Press, 1993), Oskaro Vaildo „Doriano Grėjaus portretas“ (Grimm Press, 1994), „Karalius Lyras“ (Grimm Press, 1995), Oskaro Vaidlo „Pasakos“ (Grimm Press, 1998). Į Lietuvos knygų dailės istoriją tikrai verta įrašyti Indrės Agnės Každailytės pavardę, kuri Lietuvos XX a. 10 dešimtmetyje buvo viena ryškesnių ir originalių vaikų knygų iliustracijų kūrėjų, išsiskleidusi savo kūrybine branda ir pripildžiusi iliustracijas nepažabotos vaizduotės žaismo ir fantazijos. Šiuose kūriniuose išsiplėtojo dailininkės kūrybinis kelias ir atsiskleidė jos meninės galimybės".

 

Jolita Liškevičienė

 

Paroda pristatoma kartu su dar dviem išskirtinėm ekspozicijom - Arvydo Každailio paroda "Lietuvos heraldika iš dailininko studijos" bei ekspozicija "Pro vagono langą".

 

 

Parodos LDS galerijoje "Arka" veiks iki balandžio 8 d., pirmadienio.

 

 

 

Parodą iš dalies remia: Lietuvos dailininkų sąjunga, Lietuvos kultūros taryba, LR Kultūros ministerija, Jūrės medis.

 

 

 

Galerijos darbo laikas:

II-V 12-19

VI 12-16

Balandžio 8 d., pirmadienį, galerija dirbs 12-18 val.

 

LDS galerija "Arka", Aušros Vartų g. 7, Vilnius
2019 03 18 - 2019 04 08
 
Atgal