Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2019-04-29

4-osios šiuolaikinės dailės kvadrienalės „Q19: Memorabilia. Įrašyti į atmintį“ paroda Panevėžyje. SPALVA-ŠVIESA / TIKROVĖ-MITAS–UŽMARŠTIS

Balandžio 29 dieną, 17 val., LDS galerijoje „Galerija XX“ (Laisvės a. 7, Panevėžys) atidaroma septintoji šiuolaikinės dailės kvadrienalės „Q19: Memorabilia. Įrašyti į atmintį“ paroda.

Ją sudaro dvi kolekcijos: menotyrininkės Ritos Mikučionytės atrinktų kūrinių kolekcija „Spalva-Šviesa“ ir menotyrininkės Nijolės Nevčesauskienės sudaryta ekspozicija „Tikrovė-Mitas-Užmarštis“.

 

Terminas memorabilia apibrėžia tai, kas pateikia įrodymų ar informacijos apie praeities įvykius. Tai gali būti suvokiama ir kaip tam tikrų objektų kolekcionavimas, siekiant kažką prisiminti. Q19 koncepcijoje atmintis funkcionuoja kaip skirtingus praeities fenomenus atskleidžiantys ir saugantys požiūriai: šiuolaikinis menas kryptingai skleidžiasi per įvairias atminties formas, kurios gali būti sisteminamos ir per asmenines atminties reikšmes, ir per kolektyvinės atminties ženklus.

 

Kolekcijos „SPALVA-ŠVIESA“ kuratorė Rita Mikučionytė:


„Mano akiratyje – prisiminimai ir šviesa. Šviesa yra spalva.


Pildydama savuosius spalvų „portalus“ ir šviesos kapsulę mąsčiau apie realią ir anapusinę šviesą, apie liūdesio ir ilgesio ūkuose paskendusius kūrinius, kartais ironiškus, kartais istoriškus, kartais retoriškus...


Dėliojau savąjį parodos vaizdų žemėlapį, siekdama išsaugoti nostalgiškų praeities įvykių ir melancholiškų įspūdžių spindesį bei švytėjimą.


Išgryninus šviesą kaip kūrinio formavimo estetinį vienetą, grįžau prie fizikinių ir anapusinių „šviesoraščio“ savybių. Viena vertus, šviesa eksponuojamuose dailės kūriniuose yra neišvengiamai atviras emocinių būsenų atspindys. Kita vertus, įprastus kasdienybės vaizdinius betarpiškai keičia abstraktūs, dažnai intensyvūs spalvų deriniai tarsi ekranų atšvaitai.


Šviesa yra spalva. Ji sklinda stingdančiais, lyg seniai mirusio šviesulio spinduliais. Todėl stengiausi šią efemerišką, kartu esamą ir nesamą šviesą gaudyti ir talpinti į uždarą, šįkart – parodos, „konteinerį“.“


Kolekcijoje „SPALVA-ŠVIESA“: Daliutė Ivanauskaitė, Daumantas Pilipavičius, Ieva Skauronė, Laura Slavinskaitė.

 

Kolekcijos „TIKROVĖ-MITAS-UŽMARŠTIS“ kuratorė Nijolė Nevčesauskienė:


„Mitologinio pasakojimo temos LDS Panevėžio dailės galerijoje formuojamos tarsi skirtingų žvilgsnių į savąją tautiškąją tapatybę, žmogiškųjų vertybių skalę, būties sampratos idėjas. Per spalvų dermes, lakų piešinį, geometrizuotas ornamentines ir plastines formų struktūras formuojamas autentiškas ir jautrus pasakojimas. Kas yra tikrovė, kas yra mitas, kas yra užmarštis?“


Kolekcijoje „TIKROVĖ-MITAS-UŽMARŠTIS“: Danguolė Brogienė, Jūratė Bučmytė ir Albertas Krajinskas, Rūta Ničajienė, Simona Statkevičienė (Lukoševičiūtė), Lina Zavadskė, Loreta Zdanavičienė, Asta Vasiliauskaitė.

 

Abi kolekcijas galite apžiūrėti iki gegužės 16 dienos.


***
Q19 parodose 8-ose galerijose dalyvauja 128-ų menininkų kūriniai. Kiekvienai ekspozicinei erdvei sudaromos atskiros kolekcijos pagal kuratorių suformuotas potemes.

 

Kitos Q19 parodos:


2019 m. balandžio 12 d. – gegužės 6 d. Dailininkų sąjungos galerijoje (Vokiečių g. 2, Vilnius);
2019 m. balandžio 12 d. – gegužės 6 d. LDS Arkos dailės galerijoje (Aušros Vartų g. 7, Vilnius);
2019 m. balandžio 12 d. – gegužės 6 d. LDS Pamėnkalnio galerijoje (Pamėnkalnio g. 1, Vilnius);
2019 m. balandžio 12 d. – gegužės 6 d. LDS Šv. Jono gatvės galerijoje (Šv. Jono g. 11, Vilnius);
2019 m. balandžio 19 – gegužės 12 d. Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre (Didžioji vandens g. 2, Klaipėda);
2019 m. balandžio 24 d. – gegužės 18 d. LDS Meno parko galerijoje (Rotušės a. 27, Kaunas);
2019 m. balandžio 30 d. – gegužės 25 d. LDS Vilniaus grafikos meno centro galerijoje „Kairė-dešinė“ (Latako g. 3, Vilnius).

 

Q19 organizatorius: Lietuvos dailininkų sąjunga.

 

Partneriai: Dailininkų sąjungos galerija, Vilniaus grafikos meno centras, Šv. Jono gatvės galerija, Arkos dailės galerija, Klaipėdos galerija, Meno parkas, GalerijaXX, Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras.

 

Kuratorės: Rita Mikučionytė, Nijolė Nevčesauskienė, Evelina Januškaitė.

 

Rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, LR Kultūros ministerija, 7 meno dienos, M-puslapiai, bernardinai.lt.

 

www.ldsajunga.lt
www.kvadrienale.lt

 

 

 

LDS „Galerija XX“ (Laisvės a. 7, Panevėžys).
2019 04 29 - 05 25
 
Atgal