Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2019-06-13

Tarptautinė konferencija „Žymusis vilnietis Stanislovas Moniuška“

Konferencija vyks birželio 13–14 d., ketvirtadienį ir penktadienį, Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje (Gedimino pr. 51, Vilnius; Konferencijų salė, 5 a.).

Kaip žinote, 2019 metais minime kompozitoriaus Stanislovo Moniuškos (lenk. Stanisław Moniuszko) (1819–1872) 200-ąsias gimimo metines. Žymiojo kompozitoriaus ir kultūros veikėjo, gimusio Baltarusijoje, gyvenusio ir dirbusio Lietuvoje bei Lenkijoje sukaktis Lenkijos, Lietuvos ir Baltarusijos teikimu įtraukta į UNESCO minimų datų sąrašą. Šia proga Lietuvoje ir kitose šalyse rengiamos minėjimo programos, vyksta koncertai, renginiai, edukacijos, konferencijos, leidžiami leidiniai ir kt. Pilną Lietuvoje vykusių ir vykstančių minėjimo renginių programą rasite čia:

https://unesco.lt/images/Straipsniu_dokumentai/Stanislaw-Moniuszko_atvirukas.pdf.

Birželio 13–14 d. (ketvirtadienį ir penktadienį) Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje (Konferencijų salė, 5 a.) vyks tarptautinė konferencija „Žymusis vilnietis Stanislovas Moniuška“, kurią rengia Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos muzikų sąjunga ir Lietuvos kompozitorių sąjungos Muzikologų sekcija, bendradarbiaudamos su Lenkijos institutu ir Baltarusijos ambasada Vilniuje. Konferencijoje dalyvauja žinomi Baltarusijos, Lenkijos ir Lietuvos muzikologai ir atlikėjai. Konferencijos dalyvius pasveikins Lietuvos Respublikos kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas, Baltarusijos Respublikos laikinoji reikalų patikėtinė Lietuvoje Ekaterina Ermilina ir Lenkijos instituto Vilniuje direktorius Marcin Łapczyński.

Konferencijos pradžia – birželio 13 d. 9 val.

Konferencijos programa ir dalyviai: http://www.ldsajunga.lt/Dokumentai.


Dalyvavimas konferencijoje atviras!

Apie kompozitorių


Stanislovas Moniuška (1819–1872), dažnai gretinamas su Frederiku Šopenu, buvo vienas ryškiausių romantizmo muzikos kūrėjų Europoje, 18 savo aktyvios kūrybos ir kultūrinės bei meninės veiklos metų praleidęs Vilniuje ir palikęs ženklių pėdsakų Lietuvos kultūros istorijoje. Jis keletą metų vargonininkavo Šv. Jonų bažnyčioje, dirigavo Vilniaus miesto teatro orkestrui, privačiai mokė muzikos. Taip pat aktyviai dalyvavo Vilniaus muzikiniame gyvenime: būrė mėgėjų ansamblius, rengė koncertus, vadovavo paties įkurtai Šv. Cecilijos draugijai, rūpinosi natų leidyba. Vilniuje S. Moniuška lietuviška tematika sukūrė kantatas „Milda“, „Nijolė“, „Namų dainyną“ (6 sąsiuvinius), 4 „Aušros Vartų litanijas“, sceninių kūrinių. 1848 m. sausį miesto rotušėje įvyko operos „Halka“ koncertinė premjera (dirigavo pats S. Moniuška), o vasarį ten pat opera pastatyta scenoje. 1849 m. Sankt Peterburge jo diriguojamos kantata „Milda“ ir fantastinė uvertiūra „Pasaka“ sulaukė palankių vertinimų.


Gausiame S. Moniuškos kūrinių sąraše – operos, operetės, baletai, kantatos, baladės, mišios, uvertiūros, styginių kvartetai, taip pat polonezai, polkos, mazurkos ir kiti kūriniai fortepijonui, apie 300 dainų balsui ir fortepijonui. Muzika romantiška, lyriška, grindžiama lenkų ir lietuvių muzikinio folkloro ritmais, liaudies dainų intonacijomis.

Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka (Gedimino pr. 51, Vilnius; Konferencijų salė, 5 a.).
2019 06 13 - 14
 
Atgal