Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2019-08-27

Gretos Bernotaitės personalinė tapybos ir fotografijos paroda bei knygos „Cukrus“pristatymas

Rugpjūčio 29 d. 19 val. Elska Coffee (Pamėnkalnio g. 1, Vilniuje) performansų menininkė, šokėja, fotomodelis, aktorė Greta Bernotaitė atidarydama ketvirtąją personalinę tapybos ir fotografijos parodą kartu pristatys knygą „Cukrus“, kurioje ji be skrupulų aprašo savo gyvenimo kelią, sudėtingus santykius su tėvais ir mylimaisiais.

Menininkė, kurianti amžiną vandens kismą ir transformacijas primenančiu principu, savo požiūrį į kūrybinę laisvę suformavo studijuodama Nansi nacionalinėje aukštojoje meno ir dizaino mokykloje (Prancūzijoje).


„Cukrus“, ko gero, neturi lietuviškų analogų. Knygoje nerasite meninių koncepcijų ar pačios kūrybos aprašymo. Tai atviras pokalbis su savimi ir skaitytoju apie save, nevengiant neigiamų emocijų ir pykčio proveržių, nesibodint atskleisti požiūrio į beprotnamio patirtį, pinigus ir seksą. Šokėja didelę svarbą teikia fiziškumui ir meilės menui. Jos nuomone, šokis ir seksas yra neatsiejamos kūno būsenos. Ir šokant, ir mylintis svarbiausia jausti, girdėti kitą, o veiksmo kokybę lemia judesio technika, kūnų plastika, santykis su erdve, ryšys su laiku. Laisvė, savarankiškumas, ambicingumas vis dar yra daugiau vyrams būdingos savybės, todėl autorė supranta, kad aprašyta persona gali susilaukti aršios kritikos.


Publicistas Andrius Užkalnis sutiko pakomentuoti „Cukrų“:


„Tai knyga, kokios niekam nerekomenduoju rašyti. Autoterapinė literatūra, savo skausmų ir beprotybių išliejimas labai kenkia autoriui, nes jis neišsivalo, tik dar aiškiau suvokia savo kančias, o skaitantiems nebūtinai būna įdomu. Pats esu vieną tokią knygą parašęs ir išmetęs, nes pasišlykštėjau savimi ir savo ydomis. Tačiau Greta Bernotaitė rašo nenuobodžiai. Ji — kaip geras pacientas pas psichiatrą. Skaitant apčiuopiamas jos konfliktiškumas, bjaurumas, draugystės ir šilumos ieškojimas, neradimas. Šokiruojančios ar atstumiančios scenos reikalingos ne kaip kabliukas skaitytojui, o kaip nuolatinis nejaukus fonas. Tai labai nejaukus gyvenimas ir nesmagios mintys. Nenorėčiau su tokiu žmogumi artimai susipažinti ir juo labiau ilgiau pabūti; vargu ar daug kas norėtų, juk visi užtektinai turime savų bėdų. Bet pauostyti svetimą dramą ir kančias mums visada patinka, o čia tas kentėjimas yra gerai pateiktas.“


Menininkė nevaidina, kai tapo, nefotografuoja, kai filmuojasi, nepozuoja, kai fotografuoja, nešoka, kai rašo, negalvoja, kai mylisi… Draugai stebisi darbo krūviu, kurį pakelia smulkaus kūno mergina. Anot jos pačios, tai padeda neišprotėti, nes bemiegės naktys ir kasdienis trenažas daro įtaką sveikatai, alina kūną, tačiau praturtina dvasią.

 

Daugiau apie autorę — menininkės svetainėje gretabernotaite.com.


Paroda Elska Coffee (Pamėnkalnio g. 1, Vilniuje) veiks iki 2019 m. spalio 10 d.

Elska Coffee (Pamėnkalnio g. 1, Vilnius).
2019 08 29 - 10 10
 
Atgal