Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2019-11-08

Petro Repšio ekslibrisų katalogas greitai išvys dienos šviesą

Jau 2019 m. lapkričio 16 d., šeštadienį, 13 val., Šiaulių knygų mugės metu, dienos šviesą išvys garsaus grafiko, vieno žymiausių Lietuvos ekslibrisų kūrėjų Petro Repšio ekslibrisų katalogas.

Dar 2018 m. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje (toliau ŠAVB) vykusiame tarptautiniame forume „Lietuvos ekslibrisui – 500“ meno žinovai, kolekcininkai ir menininkai diskutavo apie būtinybę surinkti, suregistruoti, suskaitmeninti ir išsaugoti didžiulę vertę meno pasauliui turinčius P. Repšio knygos ženklus, išsaugoti jo darbus ne tik grafikų reikmėms, bet ir studentams, pedagogams, plačiajai visuomenei – iš Šiaulių kilusio menininko kūryba itin vertinama ir nacionalinės dailės mėgėjų, ir dailėtyros profesionalų.


Prieš 50 metų pirmajame respublikiniame ekslibrisų konkurse grafikas P. Repšys, pristatęs pirmąjį savo ekslibrisą, tapo nominantu. Šios sukakties proga ilgametė knygos ženklų saugotoja ir puoselėtoja ŠAVB inicijavo P. Repšio ekslibrisų katalogo leidimą, skirtą dailininko kūrybai ir knygos ženklų tradicijoms Lietuvoje pristatyti ir populiarinti. Kataloge atskleidžiama išsami, iki šiol visuomenei dar nepristatyta menininko ekslibrisų kolekcija, sukurta 1969–2019 m. Katalogą pristatys leidinio sudarytoja prof. Giedrė Jankevičiūtė. Dalyvaus katalogo dizainerė Sigutė Chlebinskaitė ir pats ekslibrisų autorius dailininkas Petras Repšys.


Prof. Giedrė Jankevičiūtė: „Su ekslibriso fenomenu P. Repšys susipažino mokydamasis šeštoje klasėje, kai lankydavosi legendinio dailininko Gerardo Bagdonavičiaus namuose. Neatsitiktinai pirmasis ir vienintelis ekslibriso rinkimo ir tyrimo centras šalyje veikia būtent šio žanro entuziastų Gerardo Bagdonavičiaus ir Petro Repšio mieste, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje, kuriai P. Repšys ir dovanojo visą savo sukurtų ekslibrisų rinkinį. Kiekvienas atskiras P. Repšio ekslibrisas – žavi grafikos miniatiūra, pasižyminti ir puikiu humoru, ir išradingumu, ir atlikimo meistryste. <...> Jie būtinai ką nors pasako apie ekslibriso savininką bei jo pomėgius, apie ekslibriso autorių ir jo aplinką.“


Kataloge įamžintų ekslibrisų originalus P. Repšys dovanojo bibliotekai ir jie šiuo metu saugomi ŠAVB Gerardo Bagdonavičiaus ekslibrisų fonde, kuriame jau du dešimtmečius kaupiami kultūrinę ir meninę vertę turintys ekslibrisai. O nekantriausiems siūloma apsilankyti Lietuvos virtualioje kultūros paveldo bazėje epaveldas.lt, kur jau galima rasti suskaitmenintus menininko darbus.


Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.
Projekto partneris – Lietuvos dailininkų sąjunga.


Tomo Pauliuščenkos inf.

 
Atgal