Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2019-12-20

Paroda, išmokanti priimti kitą ir kitokį

Gruodžio 18 d., trečiadienį, 18 val. LDS parodų salėje (Vokiečių g. 4, Vilnius) atidaryta Jono Grundos kūrybos paroda „Mes – Jūsų visuomenės nariai“.

Atidaryme dalyvavo autorius, Visagino socialinės globos namų gyventojai ir visi tie, kurie neabejingi menui ir socialinėms realijoms. Atidarymo šventę pradėjo indie/folk/roko grupės iš Vilniaus „Baltasis kiras“ vokalistas Tautvydas Paulius Augustinas, kartu su trimis globos namų gyventojais atlikęs hitą „Lupytės“.


„Mes – Jūsų visuomenės nariai“ – tokiu pavadinimu menininkas J. Grunda pristato žmonių su proto ir psichikos negalia portretų parodą. Šie žmonės gyvena Visagino socialinės globos namuose. Įstaigą ir jos gyventojus jau šiandien paliečia pertvarkos procesas, todėl svarbu, kad visuomenė būtų informuota ir pasiruošusi tolerantiškai juos priimti. J. Grundos dėka šios parodos lankytojai turi galimybę pažvelgti ir vertinti ne tik menininko kūrybą, bet ir neįgaliųjų žmonių socialines problemas.


Ekspozicijoje pristatomi menininko J. Grundos ir keturi Visagino socialinės globos namų gyventojo Konstantino Poltorackio darbai. Atidarymo šventę pravedė parodos kuratorė, užimtumo specialistė Indrė Gruodienė. Susirinkusiems ji perskaitė labai jautrią ir informatyvią savo impresiją apie K. Poltorackio kūrinius. Šis autorius prisimena save piešiantį pieštukais, akvarele, guašu nuo mažumės. 5-erius metus jis neakivaizdžiai mokėsi Maskvos liaudies menų mokykloje. Jo darbai buvo eksponuoti Vokietijoje, Roslau miesto muziejuje. Jo tapybos paveikslai koduoja gilius jausmus: viename portretų sukurtas motinos atvaizdas, kitame – jo gyvenimo meilės.


Visagino socialinės globos namų direktorė Vida Meškėnienė pasakojo, jog Visagino socialinės globos namų gyventojai greitai vieni kitiems tapo lyg šeima ir susirado draugų apylinkėse. Toks betarpiškas bendravimas su vietiniais gyventojais padeda keisti sociumo nuomonę apie žmones su negalia. „Tai 11-oji paroda“, – sakė direktorė. Ji visuomet atranda laiko kartu su globotiniais vykti į parodų atidarymus ar kitus renginius.


Atidarymo metu LDS pirmininkė Edita Utarienė įteikė globos namų atstovams ir gyventojams įvairių LDS leidinių. „Tai vienas jautriausių renginių, vykusių LDS parodų salėje“, – prisipažino pirmininkė, – „Tie žmonės tokie geranoriški, atviri, smalsūs ir besidžiaugiantys gyvenimu. Jie dažnu atveju gali būti pavyzdžiu mums tos stiprybės ir tikrumo, kurios dažnai mums – sveikiesiems – pritrūksta. Džiugu, kad Lietuvoje keičiasi žmonių su negalia gyvenimo sąlygos, kad jie gali užsiimti įvairiomis veiklomis, skatinančiomis ir juos pačius labiau stengtis gyventi kuo pilnavertiškesnį gyvenimą. Vienas vaikinas pasakojo, kad, iki jam apsigyvenant šiuose globos namuose, jis visiškai nevaikščiojo ir dėka įvairių veiklų atsiradusi motyvacija privertė jį pakilti iš lovos ir po truputį judėti pačiam.“


Žodį tarė, žinoma, ir pats parodos darbų autorius – Jonas Grunda. Menininkas pasidalino savo įsitikinimu, kad kiekvienas žmogus savo sieloje turi žiburį, gerumą, šviesą, mums tereikia išmokti žvelgti atidžiau, koncentruotis į žmogaus vidų. Atidarymo šventėje dailininkas pagrojo gitara ir padainavo, savo vokalu pritarė ir Indrė Gruodienė.


Skulptorius, tapytojas Jonas Grunda gimė Ignalinoje, kur iki šiol gyvena ir yra įkūręs galeriją „Skaptukas“. 2005 m. Vilniaus dailės akademijoje dailininkas baigė perkvalifikavimo studijas ir įgijo dailės mokytojo specialybę. Į LDS įstojo 2014 m., nors parodose Lietuvoje ir užsienio šalyse dalyvauti pradėjo dar 1980-aisiais, o jo kūrinių įsigiję nemažai užsienio kolekcinininkų. Jono Grundos kūrybą apima įvairios dailės sritys. Savo meno kūriniais jis papuošė ir savo gimtąjį miestą Ignaliną ir jo apylinkes. Parodoje galime išvysti ne tik J. Grundos piešinius, bet ir skulptūras.


Paroda veiks iki 2020 m. sausio 10 d.

 
Atgal