Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2020-01-29

PARODA „SALVE, VILNIUS“

Parodos atidarymas vasario 1 d., šeštadienį, 15:00 val., Trakų Vokės dvaro sodyboje.

„SALVE, VILNIUS“  – jau pats parodos pavadinimas byloja apie tai, kad ji skirta Vilniui pasveikinti – taip, kaip sveikiname jį kiekvieną dieną, taip, kaip su visa meile ir pagarba lenkiamės jam artėjančio jubiliejaus proga. Juk „Salve“ lotyniškai reiškia „Sveiki“, taigi – „Sveikas, Vilniau“. Dar iki šių dienų ant kai kurių senųjų Vilniaus pastatų slenksčių yra išlikęs šis lotyniškas pasveikinimas, rodos, nusilenkiant ir pagerbiant kiekvieną. Šįkart menininkai atsigręžia į Vilnių ir lenkiasi Jam, dovanodami savo kūrinius, kurių kiek neįprastos formos atspindi ne tik meilę Lietuvos sostinei, bet ir įkūnija ilgus šimtmečius čia vyravusią architektūros tradiciją bei miesto dvasią.


Iš tiesų parodos „Salve, Vilnius“ autoriams buvo iškelta kiek neįprasta sąlyga: paveikslai turi būti ne stačiakampiai, o apvalių formų: tondas, ovalas, elipsinė sfera arba arkinis. Svarbu, kad bent viena paveikslo kraštinė būtų lenkta. Skulptūra atitinkamai – aptakių formų, grafika – apvali. Šis iš renesanso laikų kilęs apvalių formų dekoratyvumas pasirinktas neatsitiktinai. Tai užuomina į vingiuotas senamiesčio gatveles, į apvalias Vilniaus senosios architektūros detales. Bažnyčių kupolai, gaubti rūmų skliautai, arkiniai langai ir kiti užapvalinti interjero elementai dera su Vilniaus kalvų peizažu.


Juk nuo seno gyventojai kurdavosi prie vandens šaltinių, upių. Vilniaus vardas kildinamas nuo Vilnios upės pavadinimo. Atskiri pastatai jungdavosi į kiemus, kvartalus, aikštes su painiais perėjimais. Religinio kulto pastatai ar didikų rūmai, dvarai buvo statomi jiems patogiausiose vietose. Kartais šaltiniai ar upeliai atsirasdavo jų teritorijose. Šalia kurdavosi amatininkai, gildijų cechai ir eiliniai miestelėnai. Na, o Vilniaus senamiesčio siaurų, išsilenkusių gatvių tinklas išliko iki mūsų dienų. Nenuostabu, kad senasis Vilnius įvairiais metų laikais ne vienai kūrėjų kartai buvo, yra ir išliks įkvėpimo šaltinis. Maža to, gyvenantieji svetur taip pat jaučia Vilniui gilius sentimentus. Judrūs debesys, kliūvantys už kalvų, unikalūs bažnyčių bokštai ir šiuolaikinės architektūros pastatai darniai jungiasi į ritmišką miesto panoramą – jai negali likti abejingas. O sostinei būdingas daugiatautiškumas ir skirtingų kultūrų sambūvis formuoja ne tik unikalų miesto veidą, bet ir požiūrį į jo kismą, virsmą istorijos vingiuose.


„Salve, Vilnius“ – tai jau trečioji tapybos, skulptūros ir grafikos paroda, kurioje svarbūs Vilniaus artefaktai, šiandienos menininkų perkelti į netradicinį formatą, virsta nauja istorija, tampa netikėtai puošnūs ir iškilmingi. Ateityje šią parodą numatoma tęsti ir kasmet papildyti, įtraukiant įvairių medijų kūrėjus. Visos parodos bus skirtos Vilniaus miesto įkūrimo jubiliejui, skaičiuojant nuo 1323 metų sausio 25 dienos, kai Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas lotynų kalba parašė laiškus į Europos valstybes, kviesdamas pirklius ir amatininkus atvykti į Vilnių. Šis kreipimasis laikomas pirmuoju sostinės vardo paminėjimu ir įkūrimo data. Mūsų žvilgsnis į praeitį per XXI amžiaus prizmę – tai Vilniaus miesto 700-ojo jubiliejaus paminėjimo preliudija.


Parodos kuratorius Ričardas Zdanavičius

 

Trakų Vokės dvaras (Žalioji a. 2A, Vilnius).
2020 02 01 - 2020 03 08
 
Atgal