Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2020-03-03

Agnieszka Wołodźko ir Marek Wołodźko (Lenkija) paroda „Tuo požiūriu...”

Paroda atidaroma kovo 6 d. (penktadienį) 18 val. galerijoje „si:said“ (Daržų g. 18, Klaipėda).

Parodos idėja gimė apmąstant autorių tiesioginį ryšį su Peru Amazonijoje gyvenančių borų tautos indėnų kultūra. Menininkės kasmėnesinės kelionės į tą vietą ir kasmetiniai antropologo atliekami borų etnografiniai tyrimai parodė, kad, nors abu kilę iš to paties kultūrinio rato, jų suvokimas apie borų kultūrą yra nevienodas. Nepaisant to, kad parodos autoriai kartu gyveno su indėnais ir dalyvavo jų kasdieniame gyvenime, jų interpretacija ir supratimas buvo skirtingi, o kartais net vieni kitus paneigiantys. Tačiau būtent šios kultūros patyrimo ir suvokimo skirtumų lauke – o ne vieningumo lauke – autoriai ir pateikia savo interpretacijas. Neigiamos interpretacijos jiems yra svarbios, net jei nieko ir neprideda prie jų pačių požiūrio taško. Jos gali veikti kaip veidrodžiai, kurių pagalba į šiuos požiūrius žvelgiama ir dėl kurių jie papildo vienas kitą, nė vienam iš jų nesuteikiant pranašumo.


Tokiu būdu parodos autoriai kalba apie individualizmo vertę Vakarų kultūroje ir, kita vertus, apie žmogaus egalitarizmo tenykštėse Amazonijos visuomenėse sąvoką. Borų indėnų kultūroje ji išreiškiama, be kita ko, ritualizuotais artimų žmonių pokalbiais, kuriuose visi išklauso vienas kitą ir iškelia aikštėn savo požiūrį, į kurį atsižvelgiama imantis bendrų veiksmų.


Paroda sukonstruota remiantis metaforos ir dokumento sugretinimu, naudojant instaliacijas, vaizdo įrašus, fotografijas ir borų kultūros artefaktus.


Agnieszka Wołodźko – menininkė, kuratorė, kultūros tyrinėtoja ir tinklaraštininkė. Kuria meną viešojoje erdvėje, socialiai įtraukiantį meną (angl. engaged art), fotografiją, instaliacijas, keramiką, garso meno kūrinius ir akcijas. Rengia seminarus įvairioms visuomenės grupėms. Yra knygų apie šiuolaikinį meną ir kultūrą bei tinklaraščio „Pomiędzy sztuką a życiem“ („Tarp meno ir gyvenimo“, pomiedzysztukaazyciem.home.blog) autorė.


Marek Wołodźko – antropologas. Vykdo etnografinius borų tautos indėnų tyrimus Peru Amazonėje. Tarp jo nagrinėjamų klausimų – užsienio kultūros mokymąsis ir supratimas, veikimas kitokioje nei europietiška visuomenėje, kitokios kultūrinės kompetencijos įgijimas, lauko tyrimų metodologija, gebėjimas parodyti ir apibūdinti vietines kultūras atsižvelgiant į konceptualią, vaizdinę ir šiuolaikinę žmogaus patirtį. Yra straipsnių antropologijos ir muziejininkystės temomis, fotografijos ir etnografijos parodų autorius.


Agnieszka ir Marek gyvena Gdanske ir kartu valdo fondą „Cultures Beyond Culture” („Kultūros anapus kultūros“).

Paroda veiks iki kovo 28 d. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.


Daugiau informacijos:
galerija [si:said]
Skaistė Marčienė, Mob. 8600 39972

galerija „si:said“ (Daržų g. 18, Klaipėda).
2020 03 06 - 2020-03-28
 
Atgal