Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2016-11-24

Lietuvių grafikos kūrinių paroda „Lietuviškosios istorijos takais“

Itin didelės sėkmės sulaukusi kolekcija keliauja po Sovetsko kraštą
Tai kilnojamųjų grafikos parodų ciklas, skirtas pirmojo lietuvių literatūros istoriografo bei filologo, Gotfrydo Ostermejerio 300-osioms gimimo metinėms paminėti. Parodos Seime dalyviai:

Alfonsas Čepauskas

Bronius Leonavičius

Alfonsas Žvilius

Arvydas Každailis

Gotfrydas Ostermejeris laikomas vienu pirmųjų lietuvių knygotyrininkų. Jis atkreipė dėmesį į lietuvių kalbos, istorijos ypatybes, parašė nemažai svarbių lietuvių lingvistikos veikalų. G. Ostermejeris 56-erius metus gyveno ir 48-erius metus kunigavo bažnyčioje, Kaliningrado srityje esančiame Novostrojeve (Trempuose). Šios asmenybės svarba Lietuvos kultūrai paskatino surengti kilnojamųjų parodų ciklą „Lietuviškosios istorijos takais“.


***
Lietuvos dailininkų sąjunga, bendradarbiaudama su LR Seimo Lituanistikos ir tradicijų įprasminimo komisija, Kaliningrado apskrities istorijos-dailės muziejumi, sudarė šiai istorinei sukakčiai pažymėti skirtą žymių Lietuvos dailininkų – Arvydo Stanislavo Každailio, Alfonso Čepausko, Broniaus Leonavičiaus bei Alfonso Žviliaus - grafikos kūrinių kolekciją, atspindinčią pačios lituanistikos, istorijos svarbą lietuvybės puoselėjime. Šių autorių kūryba yra svarbi Lietuvos dailės istorijos dalis, reflektuojanti tiek tautinį identitetą, tiek istorinį kontekstą XX-XXI-o amžiaus mene.

 

Paroda „Lietuviškosios istorijos takais“ buvo pristatyta RF Kaliningrado apskrities istorijos-dailės muziejuje, vėliau surengta Černiachovske, LR Seimo rūmuose, įvairiose Sovetsko ekspozicinėse erdvėse. 2017 m. ekspozicija sugrįš į Lietuvą, kur bus pristatyta įvairių miestų muziejuose ir galerijose.


***
Pasak dailėtyrininkės N. Nevčesauskienės: „Alfonso Čepausko kūryba išskirtinė dėl jo kūriniams būdingų monumentalių ir apibendrintų, stilizuotų formų ritmo ir ekspresionistinės raiškos. Kūrybos kelią pradėjęs nuo mažosios grafikos ir ekslibrisų, A. Čepauskas iš miniatiūrinių vaizdinių pasaulio išsiveržė į sudėtingos ir įvairiaplanės grafikos erdves, kuriose atsiskleidė ir susiformavo jo savitas mitologinis, filosofinis pasaulis, pagrįstas Lietuvos istorijos bei mitologijos temų interpretacijomis“. Šioje parodoje pristatomi autorine technika sukurti darbai iš ciklo „Trapėnų kronikos“, kurie žadina vaizduotę, suteikia minčių apie gyvenimą ir kovas, vykusias tolimoje praeityje, bei prisideda prie istorinio tautos pažinimo.


Arvydas Každailis savo pavardę Lietuvos dailės istorijoje įrašęs ne tik kaip puikus grafikas bei knygų iliustruotojas, bet ir heraldikos ženklų kūrėjas. Atkūrė ir sukūrė daugiau nei 40 miestų ir miestelių herbų, vėliavų, spaudų projektų: Istorinę valstybės vėliavą, Lietuvos valstybės herbą, LR Seimo logotipą, parengė apyvartinių litų ir centų monetų reverso projektus ir daugybę kitų valstybei itin svarbių heraldinių simbolių. Už ofortų ciklą „Prūsijos žemės kronika“ 2002 m. apdovanotas aukščiausia Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija. A. Každailis yra išleidęs ofortų knygą „Senoji Prūsa“. Knygoje oforto lakštai šalia istorinio metraščio teksto ištraukų, atpasakojančių XIII-XIV a. įvykius Prūsijos žemėse ir šlovinančių užkariautojus kryžiuočius, kuria savo pasakojimą apie įvairių senovės prūsų gyvenimo sričių vaizdus. Parodoje eksponuojamas visas ciklas „Prūsijos žemės kronika“.


Bronius Leonavičius - vienas ryškiausių knygos meno atstovų Lietuvoje, formavęs lietuvių knygų iliustracijų savitumą. Jis yra įvertintas ne vienoje Lietuvos ir užsienio knygos, plakato meno parodoje. B. Leonavičiaus kūrybos skalė plati, aprėpianti tiek taikomuosius, tiek tarpinius, tiek ir „grynuosius” menus. Kūrybai įtakos turėjo lietuvių tautodailė, Rytų ir Vakarų kaligrafijos bei knygų menas. Šioje parodoje pristatomi B. Leonavičiaus darbai iš ciklo “Vilniaus legendos”, kuriame autorius į kūrinių turinį žvelgia iš istorinės perspektyvos, sujungia istorijos bei dailės galimybes ir atveria stebėtojui plačius akiračius. Savo darbuose dailininkas kalba vaizdu. Už šias iliustracijas 2000 m. Vilniaus tarptautinėje knygų grafikos trienalėje B. Leonavičius apdovanotas pagrindine Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos premija, o 2003 m. – Lietuvos nacionalinio muziejaus diplomu ir premija.


Alfonsas Žvilius yra įliustravęs daugiau kaip 600 leidinių ir sukūręs per 700 grafikos darbų, remdamasis lietuviškomis sakmėmis ir legendomis, apdovanotas daugybėje estampo ir knygos meno konkursų. Parodoje “Lietuviškosios istorijos takais” eksponuojama dalis kūrinių iš ciklo “12 dorybių ir 7 didžiosios nuodėmės”. Ciklui pasiruošta dar iki 1983-ųjų metų, o vėliau palaipsniui sukurti lino raižiniai. Šis ciklas nėra religinis, greičiau – improvizacinė refleksija, netiesioginė nuoroda į kiekvienam asmeniškai patiriamą simbolių pasaulį. Ciklas yra pasyviai aktyvūs – veikiantis ne vien vaizdu, bet ir turinio prasmingumu. Cikle nagrinėjama prigimtis, gyvenimas, žmogus a priori, o tai – belaikė, visuomet aktuali tema. Savo kūryba A. Žvilius ieško formos ir turinio vienovės, jo darbai nėra gryna iliustracija, o tik užuomina ir nuoroda į gilesnių prasmių paieškas.


***
Lietuvos istorijos ir lietuvybės puoselėjimui nusipelnusių žmonių pagerbimas įkvepia dar labiau didžiuotis savo šalimi bei saugoti ir tausoti lietuvių tautos kultūrinį paveldą.

 

***

 

 

Organizatorius: Lietuvos dailininkų sąjunga.

 

Dalinai remia: LR Kultūros ministerija.Lietuvos dailininkų sąjungos informacija
 

 

 

 
Atgal