Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2017-02-08

Eugenijaus Nalevaikos akvarelės paroda “Be personažo”

Paroda veikia iki kovo 30 d., Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre
Parodoje eksponuojami 2015-2017 metų laikotarpiu sukurti kūriniai. Naujausieji iš jų – sukurti specialiai šiai parodai. Ekspozicijai sąmoningai atrinkti tokie kūriniai, kuriuose praktiškai nėra jokių užuominų į atpažįstamos aplinkos detales. Žiūrovas skatinamas dialogui su meno kūriniu, kurio autorius stebėtojui palieka daug erdvės individualiai interpretacijai. Pagrindinio veikėjo (personažo) tarsi nėra. Tačiau pokalbį galima plėtoti.

“Savo paveikslais visuomet noriu leisti žmonėms pajusti, kad jie visi gali kurti. Dažnai vizualiųjų menų kūrėjai sulaukia klausimo „kas čia pavaizduota?“. Net abstrakcijos žiūrovų dažniausiai vertinamos būtent per vaizdinio „perpratimo“ prizmę. Tačiau autorius ne visuomet gali atsakyti į klausimą „kas ten?“. Dažnai tai yra sunkiai žodžiais nupasakojamo vidinio pasaulio atvėrimo žiūrovui momentas, tam tikra vidinė atodanga, momento nuotaikos pjūvis, kurį kiekvienas kas kartą gali iššifruoti individuliai ir vis kitaip. Todėl kūriniuose nėra daug lengvai atpažįstamų aplinkos detalių. Nėra pagrindinio veikėjo. Nėra personažo. Aš palieku paveikslą žiūrovui, kad jis surastų dialogo giją su tuo, kas pavaizduota. Žiūrovas gali tapti personažu. Pagal tai, kokią istoriją jis kuria iš savo patirčių, emocijų ir įspūdžių.”

 

Eugenijus Nalevaika

 

Ciklas „Žiemos pasaka“ (2015) daugeliui tikrai gali priminti paslaptingų istorijų minčių ir labirintų vingius, kuriuos tenka įveikti istorijos herojui. Tarsi pro mažas slaptas dureles įžengtumei į .... (toliau nesufleruosime, keliaukite patys). Kodėl „žiemos“? Nes daug baltos ir mėlyna galbūt kelia asociacijas su pusnynais ir aukštu dangum šaltą dieną... Kodėl „pasaka“? Juk visi turbūt vis dar tikime laiminga pabaiga. O gal Jūsų istorija bus visiškai kita? Personažas galite būti jūs.

 

Kurkite!

 

Paveikslai iš ciklo „Andante“ (2015-2016) sukonstruoti taip, kad primintų mums apie ritmo ir apmąstymo svarbą. Tarsi ramiu žingsniu eitume gerai pažįstamu miestelio grindiniu, tačiau vėl ir vėl turėdami galimybę iš naujo pamatyti kiekvieną akmenį. Ar pastebime? Tarsi kitu žvilgsniu pro langą nulydėtume nepažįstamą praeivį. Ar tikrai nepažįstamą? Tarsi viltingai laukdami...

 

2009 metais menotyrininkas Remigijus Venckus vienos iš personalinių dailininko parodų anotacijoje rašė: „daugiasluoksnėje E. Nalevaikos kūrinių plokštumoje išlaisvinamas realybės nebaigtinumas. Čia atsirandantys ne objektiški realybės objektai žiūrovą greičiausiai nustebina tik užsimezgusiu, bet aktualiai neegzistuojančiu savo svoriu ir kontūrais. Popieriaus plokštumoje kuriama realybė primena begalinių virsmų prisodrintą ir mažai ištirtą kosminę erdvę“. „Paslapties“ (2016) ciklo paveiksluose šis kosminės erdvės įspūdis išties stiprus, nes keliaujant nuo kūrinio prie kūrinio nejučia vis gilėja pojūtis lyg liestumei svetimų planetų paviršius...

 

Menotyrininkas Algis Uždavinys apie E. Nalevaikos akvareles yra rašęs, kad joms „būdingas didelis profesionalumas bei savitumas: daugiasluoksnis kūrinio paviršius žadina erdvinių struktūrų pojūtį. Darbų efektyvumą lemia ne tik kompozicija, bet ir žaižaruojantys spalvų deriniai. <...> E. Nalevaikos abstrahuotos vizijos dvelkia savotišku estetizmu, verčia žavėtis tradicinės akvarelės technika išgautais efektais ir liudija autoriaus išradingumą.“ (Algis Uždavinys, „Literatūra ir menas“, 2004, Nr. 2984).


Išties, ir šioje parodoje autorius pademonstruoja savo išradingumą, leisdamas kiekvienam lankytojui nuspręsti, kas bus svarbiausias personažas šį kartą – akvarelė, pasakotojas, žiūrovas. Todėl jūsų dalyvavimas čia (ne)būtinas. Galite tiesiog klausyti istorijos, kurią spalvomis pasakoja autorius, pats kukliai pasitraukdamas „už kadro“. Arba – galite ją kurti, atrasdami svarbiausiąjį veikėją kiekviename paveiksle ir sekdami jo kelią. Galbūt – eidami kartu, o galbūt tik nulydėdami žvilgsniu... (Ne)pasiduokite autoriaus provokacijai pažvelgti į akvarelę personažo akimis.”


Menotyrininkė Jovita Jociuvienė

Paroda veiks iki kovo 30 d.

Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatras
2017 02 08 - 2017 03 30
 
Atgal