Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2017-02-21

Rūtos Eidukaitytės tapybos darbų paroda "FONTENBLO / SIELŲ GIRIA"

Paroda atidaroma vasario 23 d., 18:00 galerijoje "Ars et mundus"
"Prancūzijoje – Paryžiuje ir jo apylinkėse, pirmiausia Fontenblo miške, tapytas kompozicijas Rūta Eidukaitytė pavadino „sielų giria“. Tapytojai rūpėjo ne geografinė lokacija ar konkretus laikas, o dvasinė būsena, išgyventa vaikščiojant po pasaulinės kultūros sostinę ar kadaise buvusį karališkąjį medžioklės parką (ypatingai mėgtą XIX amžiaus prancūzų tapytojų – impresionistų pirmtakų).

Ne visi darbai ir sukurti plenero sąlygomis tikrąja ir pirmine šio žodžio reikšme. Kai kurie paveikslai atsirado jau Vilniuje, tačiau vis dar išgyvenant Paryžių ir Fontenblo...


Tad ką reiškia išgyventi tiek viena, tiek kita tapybinėmis priemonėmis (ir dar būnant Rūta Eidukaityte)? Kas yra Paryžius ir Fontenblo kaip dvasinės būsenos?


Tai reiškia fiksuoti nepaliaujamą atmosferos judesį. Jis įkūnijamas medžių lapijoje ir šakose, kamienuose ir žievėse. Tai nėra vien tik gamtos dinamika, bet ir ją matančios, fiksuojančios dailininkės jausminiai virpesiai. Pastarieji lyg kokie pirštų raštai ant drobės atsispaudžia specifiniais „eidukaitytiškais“ potėpiais. Be to, Paryžius ir Fonteblo kaip dvasinės būsenos tapyboje išgyvenamos „gaudant“ (maišant atskirus pigmentus ant paletės ir bandant juos atitaikyti asmeninei, be galo subjektyviai emocinei situacijai) spalvas – tą žalsvai rusvą koloritą su pilkšvai melsvais inkliuzais. Tapytojos akis neįsismelkia į vaizduojamų objektų vidų, ji slankioja paviršiais, fiksuodama jų esminius siluetus bei kontūrus, tokiu būdu juos paversdama ne konkrečiais Paryžiaus ar kitos Il-de-France regiono vietos atributais, o amžinybės miglose vos ne Oskaro Milašiaus (beje, ir mirusio Fontenblo) apdainuotuose melancholijos ūkuose.


Belieka pridurti, kad Paryžių daugiau nei simbolizuoja – jį ženklina ir įprasmina žmogiškos figūros (plevenančios lyg kokios dvasios), o Fontenblo – tai miškas, giria – medžiai, saugantys paslaptis, aistras ir išgyvenimus."

 

Dr. Vidas Poškus

 

Paroda veiks iki kovo 20 d.

Galerija "Ars et mundus", A. Mapu g. 20, Kaunas
2017 02 23 - 2017 03 20
 
Atgal