Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2017-02-28

Arūnės Tornau tapybos darbų paroda “Užtvaros”

Paroda atidaroma kovo 2 d., 19 val., “Compensa” koncertų salės meno galerijoje
Čia eksponuoju didelio formato drobes, kurių neturėjau galimybės parodyti grupinėse parodose bei naujus neseniai sukurtus darbus.

Mane visada domino gamtos cikliškumo, laikinumo, jos kaitos ir nykimo, ekologinės temos, bet tik per pastaruosius 5-7 metus pavyko išgryninti savo mintis: temos abstrahavosi, apsivalė nuo nereikalingų smulkmenų, koloritas tapo santūresnis, spalvos prislopintos. Jaučiau, kad idėjos įtaigumui reikalingas didesnis paveikslų formatas.

Parodoje vyrauja kelios temos. Viename, „Nykstančių vaizdinių“ cikle, per abstrahuotus įvairių gamtos reiškinių motyvus norėjau patyrinėti subjektyvias moters gyvenimo patirtis. Gamta inspiruoja tam tikras dvasines būsenas, kurios vėliau apibendrinta forma atsiranda paveiksle. Ramus, sutelktas vaizdas kaip priešprieša intensyviam šiuolaikinės informacijos srautui. Ši tema man atrodo aktuali ir savo egzistenciniu poetiniu pobūdžiu, bet ir kaip paralelė šiuolaikinės (eko)feministinės tradicijos kontekste, kuri randa savo išraiškas ir Lietuvos šiuolaikinio meno lauke. Šiam ciklui būdingas tuštumos kaip niekieno, „užribio“ žemės vaidmuo. Kūriniuose dominuoja efemeriški, nykstantys vaizdiniai – spalvų blukimo, daiktų dūlėjimo, pėdsakų nykimo, kaitos motyvai. Tokiame nykimo ir mirties estetikos kontekste daiktų ar objektų buvimas tik nujaučiamas arba jų išvis nėra.


Paskutinių, dar niekur nerodytų, mano darbų ciklą „Užtvaros“ sieja vienas motyvas: tam tikros kliūtys trukdančios žiūrėti gilyn į paveikslą - tvoros, užuolaidos, medžių kamienai, išvartos. Pagrindinis objektas tarsi paslėptas, uždengtas nuo žiūrovo akių, tačiau jauti jį esant. Tas slaptumo jausmas ir tamsus (žalias, mėlynas, juodas) koloritas sukuria baugumo ir įtampos atmosferą. Paveikslai arba beveik aklinai užtapyti juodu pigmentu arba tankiai suskaldyti agresyvios juodos spalvos vertikalėmis, kur ne kur prasišviečiant ryškesnės spalvos plotams. Žiūrėjimas pro užtvarą tampa lyg bandymu patekti į draudžiamą teritoriją.


Svarbiausia mano paveiksluose – spalva: tol ieškau geriausio spalvinio varianto, jį nuolat tobulinu, “apauginu” vis naujomis spalvomis, kol galų gale spalvų vibracija tampa darbo esme. Naudoju ne tik aliejinį dažą, bet ir pieštuką, pigmentą, stengiuosi optinį gylio įspūdį sukurti linijomis, brūkšniais, dažo įtrinimu. Grynomis spalvomis netapau, siekiu sukurti savo sudėtingą koloritą, virpantį drobės paviršių, atsirandantį, dedant spalvą ant spalvos, potepį ant potepio. Tada, pasak menotyrininkės B. Pankūnaitės, darbai supulsuoja “lyg itin jautrios poodinės membranos”.


Paroda skiriama plačiam meno žiūrovui, besidominčiam tiek vizualiais, tiek ir filosofiniais modernios ir šiuolaikinės kultūros kontekstais.


Arūnė Tornau

 

Paroda veiks iki balandžio mėn.

“Compensa” koncertų salės meno galerija, Kernavės g. 84, Vilnius
2017 03 02 - 2017 04 01
 
Atgal