Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2017-03-17

Rimantas Dichavičius: III tomų rinkinys-fotoalbumas „Laisvės paženklinti“ - LR ambasadoje Madride

Kovo 23 d., 18 val. LR ambasadoje Madride atidaroma paroda - pristatymas
Autorius Rimantas Dichavičius dalyvaus parodos atidaryme.

Pasaulinio garso JAV lietuvių mokslininkė, žymi archeologė, prof. dr. Marija Gimbutienė knygoje „Senoji Europa“ (1996) teigia: „Ateitis yra radikalus praeities peržiūrėjimas.“


III tomų rinkinyje-fotoalbume „Laisvės paženklinti“ fotomenininkas, dailininkas ir leidėjas, Valstybinės premijos laureatas Rimantas Dichavičius sukaupė enciklopedijos formos informaciją apie didžiulį indėlį į atkurtosios Lietuvos pamatus, kurį įnešė valstybės simboliką kūrę žmonės.


¬„Tai – mūsų laiko gyvi liudijimai, nuspalvinti tų dienų̨ išgyvenimais ir išsakyti gyvybiškai būtina, išraiškinga menine kalba ir forma… kurie natūraliai įsiliejo, įaugo į mūsų kasdieninį gyvenimą̨ ir lydi nuo pirmųjų̨ mūsų valstybingumo dienų̨ ir valandų̨“, pasakoja R. Dichavičius. Kovo 11-osios, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos šventės proga – Lietuvos Respublikos ambasadoje Ispanijos Karalystėje (Madridas) atidaroma menininko R. Dichavičiaus dokumentinės fotografijos paroda, kurią lydės rinkinio „Laisvės paženklinti“ pristatymas ir susitikimas su autoriumi.


Norisi pabrėžti mūsų kūrėjų̨ begalinį sąžiningumą̨ bei profesinį reiklumą̨. Jų̨ kūriniai tampa giliai prasmingi, atsparūs laiko išbandymams. Su subtilia pajauta galima didžiuotis jų darbu – kūriniais, kurie kalba apie mūsų kraštą̨, istoriją, kultūrą. Jų̨ buvimas sutvirtina mūsų̨ dvasią, valstybės atramas, praturtina menines kalbos lobyną. (R. Dichavičius)


Šie žodžiai labai tikslingai „įtvirtina idealus, prioritetus kraštui, Tautai, kiekvienam iš mūsų, tolesniam veiksmui ir plačiajai kūrybai. Laisvė – tai įsipareigojimas savajam Dvasios balsui.“ (R. Dichavičius)


„Laisvės paženklinti“ – aštuonerių metų kruopštaus ir įtempto darbo kūrinys, kuriame kruopščiai atrinkta ir vaizdingai pateikta informacija apie 200 žinomus Lietuvos menininkus, surinkta daugiau nei 5000 jų kūrybos pavyzdžių. Pirmasis fotoalbumo tomas išleistas 2012 m., jame pristatyti 58 įvairių kartų šalies dailininkai, tapytojai, grafikai, monumentalistai, keramikai, dizaineriai ir jų darbai. Antrajame tome (2013 m.) dailininkas kalba apie šalies simbolius ir ženklus: valstybinę heraldiką, Lietuvos menininkų sukurtus paminklus, apdovanojimus, ordinus, medalius, visus valstybingumo žymenys, vėliavas, pinigus, monetas, pašto ženklus, t. y. ženklų sistemos meną. Albumo „Laisvės paženklinti“ III tomas skirtas sovietų okupuotos Lietuvos tremtiniams, pirmiesiems ištremtiems į Sibiro platybes menininkams.


Prof. Antano Andrijausko nuomone, R. Dichavičius parodo labai svarbią Lietuvai gyvybingumo tąsą ir galią, primena sudėtingą tautos istoriją ir kelią į nepriklausomybę. Visose trijose knygose atspindėtas XX a. kultūros kelias pristato Lietuvą kaip galingą, gyvybingą valstybę su daugybe aukšto, profesionalaus lygio kūrėjų.


Prof. R. Grigas siūlo pažvelgti į ateitį ir tvirtina, kad šie R. Dichavičiaus albumai yra nepaprastos istorinės, kultūrinės, politinės vertės – tai aktualu ir Ispanijoje gyvenantiems Lietuvos piliečiams, kaip lietuvių kultūros tapatumo ir gyvybingumo išsaugojimas. Tai kultūros paveldo tradicijos, savitumai kurie glaudžiai jungiasi su dabartimi.


Paroda „Laisvės paženklinti“ Lietuvos Respublikos ambasadoje Madride atidaroma kovo 23 dieną 18 val. Autorius Rimantas Dichavičius dalyvaus parodos atidaryme. Kovo 24 dieną 17.30 val. visi norintys susitikti su autoriumi kviečiami į Valensiją, o kovo 25 dieną 17 val. pabendrauti su R. Dichavičiumi bus galima Barselonoje, susitikimo su Lietuvių bendruomenė Katalonijoje metu.

 

Paroda veiks iki balandžio 20 dienos. Vėliau, iki gegužės 15 dienos parodą bus galima aplankyti Lietuvos Respublikos konsulate Valensijoje.

 

Projektą pristato Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.


Organizuoja: Studija Mindiuzartė, VšĮ


Bendradarbiauja: Lietuvos Respublikos ambasada Ispanijos Karalystėje, Lietuvos Respublikos konsulatas Valensijoje
Plakatas: Solveiga Vaitkutė Diseño&Creación


VšĮ studijos "Mindiuzartė" inf.

 

Lietuvos Respublikos ambasada Ispanijos Karalysteje, Madridas.
2017 03 23 - 2017 04 20
 
Atgal