Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2017-03-28

Audio-vizualinė Juozo Kalniaus instaliacija „Objektas Nr. 861736695“

Objektas veikia kovo 21 d. - balandžio 30 d. Klaipėdos valstybiniame muzikiniame teatre
Kovo 21d. įvyko jau penktasis „Menų švyturio“ renginys, kuriame buvo pristatytas ir menininko Juozapo Kalniaus projektas „Objektas numeris 861736695“. Architektūrinę muzikinio teatro detalę, neįprastos formos lietvamzdį, menininkas papildė skambučio funkcija ir taip suteikė jai naują prasmę.

Anot jo, interaktyvumas – sparčiausiai plintanti paskutinio dešimtmečio manija. Kiekvienas, turintis telefoną ir norą pabendrauti su vamzdžiu, gali jam paskambinti šiuo telefono Nr. 8 617 36 695. Paskambinusieji šiuo numeriu gali išgirsti įvairių garsų kakofoniją, kuri atsiranda vykstant natūraliems procesams vamzdžio viduje, arba miesto triukšmui atsimušant į pastato fasadą ir lietvamzdį.

 

„Objektas numeris 861736695“, esantis ant fasadinės Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro (toliau – KVMT) sienos, atlieka lietvamzdžio funkciją. Šio konkretaus lietvamzdžio pasirinkimą audio vizualinės instaliacijos sukūrimui, lėmė jo geografinė padėtis ir neįprasta forma, kuri užduoda galvosūkį, koks tas vamzdis buvo anksčiau, kaip mąstė jį konstravę žmonės, kas įtakojo jų techninius sprendimus. Ši architektūrinė KVMT detalė tarsi įkūnija visą pokarinę Klaipėdos architektūrą: karo griautą, pokariu kreivai atstatytą ir tik vėliau perstatytą, nuolat išgyvenančią kažkokį pereinamąjį laikotarpį, laukiančią rekonstrukcijos. Tai šiandien aktualu ir KVMT, niekaip nesulaukiančiam gyvybiškai svarbaus pertvarkymo ir rekonstrukcijos darbų. Šis 1964 m. pastatytas pastatas, nors ir projektuotas kaip kultūros namai, tapo svarbiausiu muzikinės kultūros centru Klaipėdoje, tad jo pertvarkymas į modernų, šiandieninius reikalavimus atitinkantį pastatą, yra itin svarbus uostamiesčiui.

Tokios mintys ir nuodugnus objekto tyrinėjimas paskatino menininką Juozapą Kalnių sukurti abipusį, grįžtamąjį suvokėjo ir lietvamzdžio ryšį, t. y. galimybę paskambinti šiam lietvamzdžiui ir išgirsti jį. Interaktyvumas – sparčiausiai plintanti paskutinio dešimtmečio manija. Interaktyvūs skelbimų stulpai, vamzdžiai ir kt. objektai ne tik nori patys „kalbėti“. Jie nori, kad ir mes su jais šnekėtume. Kiekvienas turintis telefoną ir norą pabendrauti su vamzdžiu, gali jam paskambinti šiuo telefono Nr. 8 617 36695.

Papildydamas šią KVMT architektūrinę detalę skambučio funkcija, menininkas suteikia jai naują prasmę. Skambučio funkcijos atsiradimas paprastą vamzdį paverčia išmaniuoju vamzdžiu, kur skambinantysis pagal vamzdžio garsus gali sužinoti pačius kasdieniškiausius dalykus. Ar yra kritulių Klaipėdos muzikinio teatro prieigose? Stipriai lyja ar tik lašnoja? Pučia stiprus vėjas ar, priešingai, ramu? O gal kaip tik šiuo metu čia vyksta kas nors išskirtinio, neįprasto?

 

Instaliacijos autorius – Juozapas Kalnius


Instaliacija veikia nuo kovo 21 d. iki balandžio 30 d.
 

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras
2017 03 21 - 2017 04 30
 
Atgal